Advertisement

Türkiye'nin dev projesi İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmasına günler kaldı. 29 Ekim'de kapılarını açacak İstanbul'un 3'üncü havalimanına farklı ulaşım alternatifleri bulunuyor. Şehrin farklı noktalarından otobüs seferleri ile havalimanına ulaşmak mümkün iken, ilerleyen tarihlerde raylı ulaşım ile de havalimanına ulaşım sağlanacak.

ÜCRETLER 12 İLE 30 TL ARASINDA

İstanbul Yeni Havalimanı'na 18 hat üzerinden 150 otobüsle yapılacak olan bagajlı taşımacılığı Otobüs A.Ş. sağlayacak. Günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarından uzaklığına göre ihale şartnamesi gereği 12 ile 30 TL arasında ücret alınacak. Söz konusu hatlarda 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alınmayacak. Ayrıca, ilk iki ay boyunca otobüsler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

EN ÇOK ARAÇ  YENİKAPI-SİRKECİ HATTINDA

Ulaşım güzergahlarında en çok aracın konulacağı yer 50 kilometrelik Yenikapı-Sirkeci hattında bulunuyor. 11 dakikada bir seferlerin düzenleneceği hatta 23 araç hizmet verecek. Hattın ücreti ise 18 TL.;

Yeni havalimanının kara yolu toplu ulaşım hatları içinde hem en pahalı hem de en uzak hattın ise Pendik'ten yapılan seferler olduğu görülüyor. 93 kilometrelik hatta 5 araçla seferler düzenlenecek. Hattın ücreti ise 30 TL olarak açıklanıyor.

Yeni havalimanının detaylı ulaşım hatları ise şöyle;

 

 

66 KİLOMETRELİK RAYLI SİSTEM HİZMET VERECEK

İstanbul'un üçüncü havalimanına önümüzdeki yıllarda raylı sistem ile de ulaşmak mümkün olacak. Yeni havalimanına raylı sistem ile bağlantı sağlayacak projeyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı üstlendi. Buna göre, Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı ve Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı hatları devreye girecek.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerinden geçecek metro hattının proje bedeli ise toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak belirlendi.     

Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı ile havalimanına ulaşımın 30 dakika sürmesi bekleniyor. Gayrettepe-Havalimanı hattı üzerinde Kemerburgaz, Göktürk ve İhsaniye durakları yer alacak. Halkalı-Havalimanı hattında ise Tema, Olimpiyat, Kayaşehir ve Arnavutköy durakları hizmet verecek.

Haberturk.com