Advertisement

Çin yuanı dolar karşısında, merkez bankasının günlük kur fiksingini aşağı çekmesi ve ABD ile Çin arasında ticaret savaşının daha ağırlaşabileceğine ilişkin işaretlerle Mayıs 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi ve 7'deki kritik seviyeye yaklaştı.

Çin para birimi dolar karşısında Şanghay piyasasında yüzde 0.15 düşerek 6.9724 seviyesine kadar indi ve küresel krizden bu yana erişilmeyen 7 seviyesine oldukça yaklaştı. Bu hareket, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) günlük referans kuru10 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine çekmesinin ardından gerçekleşti. Çin yuanının bu referans kurun yüzde 2 altına ya da üstüne kadar hareket etmesine izin veriliyor.

Bloomberg News'ta çıkan bir habere göre, ABD, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in gelecek ayki toplantıda gerilimi azaltmayı başaramaması halinde kalan diğer tüm Çin mallarına Aralık başında gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor. Öte yandan, Trump, Fox News'a verdiği mülakatta, Çin ile bir anlaşmanın "büyük" olması gerektiğini, zira Asya ülkesinin ABD'yi güçsüzleştirdiğini belirtti, ancak Çin'in buna henüz "hazır" olmadığını söyledi.

Singapur'da Scotiabank Döviz stratejisti Gao Qi, "Değer kaybı baskısı yoğunlaşıyor," dedi ve "Yuan, Xi ve Trump'ın toplantısı öncesi  7 seviyesinine zayıflamayacak. Ancak eğer bu toplantı Çin ve ABD ilişkilerinde iyileşmeye neden olmazsa, 7 seviyesine düşüş kaçınılmaz" şeklinde görüş bildirdi.