Advertisement

Trump yönetiminden CNN’in açtığı davaya tepki

Trump yönetiminden CNN’in açtığı davaya tepki

ABD Adalet Bakanlığı'nda görevli avukatlar, “Hiçbir gazetecinin Anayasa'nın 1. maddesi gereği Beyaz Saray’a girme hakkı yoktur.” açıklamasında bulundu

15 Kasım 2018 Perşembe, 06:21 Güncelleme: 15 Kasım 2018 Perşembe, 08:48

ABD yönetimi, hiçbir gazetecinin Anayasa'nın 1. maddesi gereği Beyaz Saray’a girme hakkı olmadığını açıkladı. ABD Adalet Bakanlığında görevli avukatlar, açıklamalarında, CNN televizyon kanalının, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da yetkili üst düzey 6 kişi aleyhine açtığı davaya destek olarak Anayasa'nın 1. maddesini göstermesine tepki gösterdi.

Açıklamada, “Hiçbir gazetecinin, Anayasa'nın 1. maddesi gereği Beyaz Saray’a girme hakkı yoktur.” ifadesine yer verildi.

ABD Anayasası'nın 1. maddesi, fikir ve ifade özgürlüğüne vurgu yapıyor.

Açıklamada, Beyaz Saray’a hangi gazetecinin girebileceğiyle ilgili kararın kurum için yapılan mülakatlar sonucunda verildiğine işaret edildi.

CNN televizyon kanalı, basın toplantılarında yönelttiği sert sorularla tanınan muhabiri Jim Acosta'nın Beyaz Saray'a giriş kartının askıya alınmasından sonra Trump ve Beyaz Saray’da yetkili üst düzey 6 kişi aleyhine dava açmıştı.

CNN, Beyaz Saray’a giriş kartının askıya alınmasının Anayasa'nın 1. ve 5. maddelerinin ihlali olduğunu savunmuştu.

Beyaz Saray'da Kongre seçimleri sonrası düzenlenen basın toplantısında Acosta ile Trump arasında gerginlik yaşanmıştı. Trump, toplantıda gazeteci Acosta'ya, "CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir insansın." ifadelerini kullanmıştı.

Trump Yanlısı Fox News'ten CNN'e Destek 

Beyaz Saray'dan gelen açıklamanın yanında beklenmedik bir gelişme de Fox News tarafında yaşandı. Trump’a ve Cumhuriyetçi Parti’ye olan yakınlıkları ile bilinen Fox News kanalının Haber Müdürü Jay Wallace konu hakkında açıklamada bulundu. Wallace, "Fox News, CNN’in muhabirinin Beyaz Saray basın iznini geri alması yönündeki yasal çabaları destekliyor" ifadelerine yer verdi.

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.981 0,00
USD/TRY 5,8914 -0,61
EUR/TRY 6,5040 -0,56
EUR/USD 1,1033 0,06
FAİZ 15,99 0,00
ALTIN/ONS 1.492,58 -0,04
BRENT 58,97 -0,64
© haberturk.com
Yukarı