Advertisement

Kasım ayında enflasyon 2017'den beri ilk kez aylık bazda düştü. Yıllık enflasyon da % 25'lerden %21.62'ye geriledi.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen Bloomberg HT'ye enflasyonun beklentiden iyi gelmesinde 'enflasyonla topyekün mücadele' indirimlerin yansımasının görüldüğünü belirtti.

Gökşen Aralık'ta da yüksek enflasyon beklemediklerini, yılın %21.4'lerde kapanabileceğini belirtti.

Gelecek yılın ilk yarısında oynaklığın kısmen devam edeceğini belirten uzman "2019 yılı sonu beklentimiz %17'lerde." diye konuştu.Stratejist Erkan Dernek dolardaki hareketin önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi; "Enflasyonda en büyük etki dolara bağlı. 2019 ocak - haziran döneminde küresel olarak dolar baskısı artabilir. Ocak sonrası enflasyonda olumlu haberlerin kısıtlı olacağını düşünüyorum."

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp ise en kötüsünün geride kaldığını söylemek için erken olduğunu söyledi.

Demiralp; "Bu seneyi % 21'lerde bitirebiliriz. En kötüsü geride kaldı mı sorusunu yanıtlamak için erken çünkü kurdaki geri çekilme düşüşte önemliydi ama bu geri çekilme sürecek mi bilmiyoruz. Yeni bir kur şoku yemeyiz demek için erken.

Petroldeki düşüş sürecek mi belirsiz, enflasyonla topyekün mücadele kampanyası
biter ve uzatılmazsa üretici gecikmiş olarak bunu fiyatlara yansıtır mı? Çünkü üretici hissettiği enflasyonu henüz tüketiciye tam yansıtamıyor.
 
Bunun yanı sıra vergi indirimleri de sene sonundan sonra kalkarsa fiyatlara yansıyacak. Dolayısıyla bugün olumlu haber aldık ama en kötü geride kaldı demek için erken" ifadesini kullandı.