Advertisement

ABD Merkez Bankası 2018'in son toplantısında ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm eleştirilerine rağmen faizleri 25 baz puan artırarak %2.25 - 2.50 aralığına yükseltti.

Fed böylece bu yıl 5. kez, Aralık 2015'te normalleşmeye başladığı dönemden beri de 9. kez faiz artırmış oldu.

Fed yetkilileri gelecek sene için faiz artışı tahminlerini beklendiği gibi 3'ten 2'ye indirdi ancak bildiride kademeli artışların uygun olacağı söylemini yineledi.

YETERİNCE GÜVERCİN Mİ?

Üyeler tonunu biraz yumuşatsa da Fed'in açıklamaları piyasalar tarafından yeterince güvercin olarak algılanmadı. Karar sonrası piyasalar yükseliş ve düşüş arasında gidip geldi. Başkan Powell'ın açıklamalarının sonrasında Dow Jones Endeksi %1.4, S&P 500 Endeksi % 1.5 düşüşle kapandı.

Fed öncesi 5.21'e kadar gerileyen Dolar/TL kararın ardından 5.25'ten 5.28'e yükseldi, Jerome Powell'ın açıklamalarıyla 5.32'ye yaklaştı.PİYASA NEDEN OLUMSUZ TEPKİ VERDİ?  

Garanti Yatırım'dan Tufan Cömert bazı yorumcuların faiz artırım kararının oybirliği ile alınmış olmasına ve ekonomik görünüm ile ilgili ifadelerin genel olarak aynı tutulmasına bakarak açıklamayı “şahin” olarak gördüğünü belirtti.

Cömert piyasanın tepkisine dair şu açıklamayı yaptı;

Toplantı öncesi piyasalarda 2019’a dair beklentiler tek faiz artışına dek düşmüştü. Burada kuşkusuz ABD resesyona gidiyor tartışmalarının önemli bir payı var. Fed’in yine yukarıda göreceğiniz tahminlerine göre büyüme tarafında hiçbir kaygısı yok. Bu yüzden de hala faiz artırımına devam etmek gerektiğini düşünüyorlar. Özetle, piyasa ziyadesiyle agresif bir beklenti içinde idi. Bu, ABD Borsalarında gördüğümüz satışın ilk nedeni.

İkinci olarak Powell’ın önceki Fed başkanları kadar “piyasa dostu” olup olmadığı tartışma konusu. Dün basın toplantısında piyasalarda son dönemde görülen satış baskısını küçümser ifadeler kullanması piyasanın hoşuna gitmedi. Piyasanın buradan yaptığı çıkarım, Fed’in artık eskiye göre piyasa şartlarına daha az tepki vereceği. Bunun doğrusu yanlışı tartışılır, ama şu anda önemli olan piyasanın bu yeni gerçekliğe uyum sağlama çabası içinde olduğu.

Son olarak Fed bilançosundaki küçülme otopilotta devam edecek, 2019’da aylık $50 milyar, toplamda $600 milyar küçülme planında bir değişiklik yok. Faiz artırımında geri adım atarken burada bir değişiklik olmaması aslında sıkılaştırma eğiliminin süreceğinin göstergesi, yani aslında açıklama görece yumuşak olsa da, aksiyonlarda pek bir güvercin havası yok.

Cömert TL açısından asıl önemli olayın Fed’den ziyade Suriye ve jeopolitik gelişmeler olduğunu da sözlerine ekledi.GELİŞEN PİYASALARA ETKİSİ

Sparta & Co. Kurucu Ortağı Taner Özarslan Fed kararının gelişen ülkeler açısından olumlu olduğunu belirterek "gelişen ülkeler sıcak para çekmeye devam edebilir. Faiz arttı, ona rağmen ABD bono faizlerinde yüksek cazibe yavaşça ortadan kalkıyor, bu dolara ilgiliyi azaltacaktır." değerlendirmesini yaptı.

DOLAR VE BORSADA BEKLENTİ

Deniz Yatırım 2019'da 2 kez 25'er baz puanlık faiz artırımı beklentisinde olduğunu belirterek "Ocak 2019’un ikinci yarısı ile birlikte nispeten yükseliş isteği kırılan, daha zayıf Amerikan doları fiyatlamaları ve getiri eğrisinin uzun tarafında düşüş görebileceğimizi
düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

Kurum, "BİST 100 için 88000-95000 bant aralığında dalgalanma, USDTRY paritesinde ise 5.33-5.47 aralığında işlem yoğunlaşmasının orta vadede korunacağı kanaatindeyiz" dedi.

"TL VE FAİZ AÇISINDAN POZİTİF"

TEB Yatırım'dan Işık Ökte Fed toplantısının sonucunu, Döviz borçluluk oranı QE döneminde GSYİH rölatif Çin’den sonra en çok artan özel sektöre sahip olmamız nedeniyle Türk lirası ve faiz açısından pozitif karşıladıklarını belirtti.. Ökte "Hatta, TRY’ın yıl sonuna kadar, dolar karşısında Kasım ayı TÜFE -%1.44 açıklandığı anda işlem gören 5.1654 desteğini test edeceği ortamın devam ettiğini de düşünüyoruz...

Bundaki ana temamız şudur: dün gece öncesi ‘’Fed 2019’da faiz artıramaz’’ diye bir yorum yapamıyorduk... Ama dün geceden sonra, Bloomberg opsiyon fiyatlamasında, 2019’daki 8 FOMC toplantısında da Fed faiz artırımının %50 altı fiyatlandığını görüyoruz! 2019’da Fed’in faiz artıramayacağı fiyatlamasına geçişte bir numaralı kazanç sınıfının, dolara karşı, FX borçluluk oranı yüksek gelişen ülke kurları olabileceğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.