Advertisement

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Davos Zirvesi'nde Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. 

Dünyada gelir dağılımının hızla bozulduğunu söyleyen Ateş, eskiden dünya nüfusunun yüzde 50’sını 43 aile tutarken bu sayının 10 yıl içerisinde 26 aile düştüğünü belirtti.

Ateş aynı zamanda dünya ekonomisinin yavaşladığını ve bu durumun dünyada daha korumacı ve daha milliyetçi liderliği ortaya çıkardığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu;

“Dünya ekonomisi yavaşlıyor. Bu durum ABD’de de böyle ama özellikle ihracatı ön plana çıkmış olan Çin, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin ekonomilerinin yavaşlaması, Almanya’nın resesyonun hemen kıyısından dönmesi bu kanıyı güçlendiriyor. Bu durum dünyada korumacı daha milliyetçi liderliği ortaya çıkarıyor” dedi.

Ekonominin yavaşlaması ile birlikte Ateş, ABD’de hükümet kapanmasının sert geçmesi, Brexit’ten kontrolsuz çıkış gibi problemlerin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelere olumlu bir bakış sağlayacağını belirtti.

“2019 yılında kredi büyümesi nasıl görüyorsunuz?” sorusuna Ateş, “Yurtdışından kaynak çekmeye mecburuz. Kendi birikimlerimiz tasarruflarımız buna yetmiyor. Bunun için, finans sistemine güveni tesis edilmelidir. Uluslararası finans sistemi ise bizim bilançolarımızın durumuna bakıyor”

“Hem kamudan hem de özel sektör bankalarından sermaye artışları peş peşe geldi. Burada konu problemli veya yakın takipteki kredilerin nasıl yönetileceği, bu durumun iyi yönetilmesi yurtdışındaki güvenin tekrar tesis edilmesini sağlar. Tekrar fon akışının bize doğru olmasını bizden de sisteme doğru olmasını sağlayacak” dedi.