Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, 2019 yılının ilk para politikası toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında görünüme yönelik risklerin yönünü aşağıya çevirdiğini belirtti.

Draghi, verilerin beklenenden daha zayıf geldiğini belirterek zayıflığın cansız ihracat talebinden ve sektörler özelindeki nedenlerden kaynaklandığını ifade etti.

Belirsizliğin inatçılığının güven üzerinde baskı oluşturduğnu söyleyen AMB Başkanı, jeopolitik unsurları işaret etti.

Enflasyonun AMB'nin hedefine doğru yaklaşacağına duyduğu güveni ifade eden Draghi, enflasyonun sürdürülmesi için hala belirgin teşviğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

AMB Başkanı, bankanın tüm araçları uygun şekilde ayarlamaya hazır bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kısa vadeli büyüme ivmesinin beklenenden zayıf olduğunu dile getiren Draghi, görünüme yönelik risklerin yönünü aşağıya çevirdiğini belirterek risk değerlendirmesindeki değişimle ilgili olarak korumacılığın altını çizdi.

Draghi, enflasyonun petrol fiyatları nedeniyle gelecek aylarda yavaşlayacağını ifade etti ve enflasyonun orta vadede artacağını vurguladı.

AMB Başkanı Çin'deki yavaşlama, ABD'de etkisini kaybeden mali teşviğe dikkat çekerek risklerin devam etmesi durumunda ivmenin daha uzun bir süre zayıf kalacağını söyledi.

Draghi krizden öncesine kıyasla bankaların çok daha güçlü olduğunu vurguladı. Draghi, zayıf büyüme verilerine ilişkin olarak ise bankanın politika yapıcılarının resesyon olasılığını düşük olarak değerlendirdiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası’nın elindeki enstrümanların tükendiğini söylemenin doğu olmayacağını belirten Draghi, “Avrupa Merkez Bankası’nın dolu bir alet çantası vardır. Farklı acil durum planlarını ve elementleri değerlendireceğiz.” yorumunu yaptı.