Advertisement

Bugün açıklanan verilere göre, ocak ayında ihracat, özel ticaret sistemine göre yüzde 5.93 artışla 13.71 milyar dolar oldu. Genel ticaret sistemine göre ise yüzde 6,3 artışla ocak ayında 13.9 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

TİM Başkan Vekili Zeki Kıvanç Bloomberg HT'ye verilerin mutluluk verici olduğunu belirterek katma değerli ihracatın artması gerektiğine vurgu yaptı.


Kıvanç "Genel ticaret rakamlarının açıklanması çok doğru. Önceden bizim serbest bölgeden dış ticaret yaptığımız rakamlar açıklanmıyordu..

"YATIRIM TEŞVİKLERİ REVİZE EDİLMELİ"

"İhracatın ithalatı karşılama oranı fevkalade güzel . Bu yıl daha da artacağına eminiz. Biz ihracatçı birlikleri olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, hiç ihracat yapmamış firmaların da ihracatçı olmaları için mücadele veriyoruz....Katma değer yönünden de ihracatın artması bizi memnun eder. Fakat ülkemizde yatırım yapılması lazım, yatırım teşviklerinin tekrar revize edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

AFRİKA VURGUSU

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise katma değerli ürün ihracatı ve yeni pazarların önemine vurgu yaptı.

Keçeci "Bu artışlar güzel ama eğer ihracata katma değeri fazla ürünleri almazsak, bu ürünlerdeki katma değer artışını ihracatta önemli rakamlar haline getirmezsek ihracatın nominal artması çok şeyi değiştirmez." dedi.

Avrupa'da son dönemde durağanlık olduğuna ve bu nedenle ihracatta farklı ülkeler ve farkı pazarların da yerini alması gerektiğine dikkat çeken Keçeci "İhracatta sürdürülebilirlik önemli, yeni pazar açısından Afrika önemli olacak." diye konuştu.

Keçeci ihracatta en büyük sıkıntının ise finansman olduğunu sözlerine ekledi.