Advertisement

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, trendin üzerinde büyüme şeklindeki görüşüne yönelik artan risklerin farkında olduğunu, ancak ABD merkez bankasının, yeniden faiz artırımına dönebileceğini söyledi.

Mester, Cleveland'da yaptığı konuşmada, "Eğer ekonomi en muhtemel gördüğüm şekilde performans gösterirse, fed fonları faizinin (Fed'in gösterge faizi) mevcut seviyelerin biraz daha üstüne çıkarılması gerekebilir," dedi ve "Ancak tahmine yönelik bazı aşağı yönlü riskler ortaya çıkarsa ve ekonomi beklenenden daha zayıf seyretmeye başlar ve bizim çifte hedefimizi tehlikeye sokarsa, görünümümü ve politika görüşlerimi ayarlamak ihtiyacında olacağım" şeklinde görüş bildirdi.

Mester, para politikasının eğrinin çok gerisinde ya da çok önünde olmadığını ve bu durumun yetkililere yeni ayarlamalar gitmeden önce bilgi toplama olanağı sağladığını sözlerine ekledi.

Mester, 29-30 Ocak'taki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin, "Gelecekteki ayarlamalar için bekle-gör yaklaşımını seçtik," dedi ve "Bu kararı tamamen destekledim, zira bu politika, şu an için, ekonomik görünüme ve bu görünüme yönelik risklere oldukça uygun" değerlendirmesinde bulundu.