Advertisement

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusa Sesleniş konuşmasında ticaret konusunda sert bir duruş benimsemesi ve diğer bir hükümet kapanması riskini gündeme getirmesi durumunda olumsuz etkilenebilir.

Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığı ve Trump'ın Meksika sınırına örülecek duvar için gereken fonu elde etme çabası -ki bu çaba ABD tarihindeki en uzun hükümet kapanmasını tetikledi- dolara yönelik son aylardaki algıda etkili oldu.

Mizuho Securities Co. ile Westpac Banking Corp.'a göre Trump'ın Salı günü konuşmasında bu konulara girerek endişeleri yükseltmesi durumunda dolar bu yılki kaybını artırabilir.

Westpac kıdemli Döviz stratejisti Sean Callow, “Truımp'ın Demokratlarla ilgili yakınması ve duvar fonlamasını kabul etmezlerse gelecek hafta hükümetin yeniden kapanması tehdidinde bulunması durumunda büyük bir ihtimalle kaygılı bir tepki doğar. ABD Hazine tahvilleri ve hisse senetleri üzerinde baskı oluşur.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD büyümesinin yavaşlaması ve Fed'in faiz artırımı beklentilerini azaltmasıyla bu yıl önemli paralar karşısında yüzde 1 düştü. ABD 10 yıllıklarının faizi Ocak'ta 6 baz puan düşerek 2017'den beri en uzun düşüş serisini (üç ay) kaydetti.

Morgan Stanley ve Nomura International Plc dolardaki zayıflığın yabancı yatırımcıların dolar cinsinden barlıkların getirilerine yönelik güvenini kaybetmeleri durumunda negatif bir sarmala dönüşebileceğini düşünüyor.