Advertisement

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in faiz politikasına yönelik olarak "Görünüm belirginleşene kadar faiz adımı atılmamalı" dedi.

Kaplan, faiz artırımlarına gidilmesine destek vermeden önce ABD ekonomisinin görünümünün daha berrak hale gelmesini beklediğini, ancak tablonun ancak önümüzdeki aylarda açık hale gelmesini öngördüğünü söyledi.

Kaplan, "Sabrın Değeri" başlıklı makalesinde, "Fed'in, ekonomik görünüm daha belirgin hale gelene kadar, sabır göstermesi ve harekete geçmekten kaçınmasının daha doğru olacağını düşünüyorum," dedi ve "2019 yılının ilk yarısında durumun daha açık hale gelmesini bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 30 Ocak'taki toplantısında, faiz artırımlarına bir süre ara verileceği görüşüne yönelmiş ve "sabırlı" olunacağını kaydederek, gelecekteki faiz adımının indirim yönünde olmasına açık kapı bırakmıştı.

2020 yılında oy kullanma hakkına sahip olacak Kaplan, Fed'in yüzde 2 olan enflasyon hedefine yaklaştığını ve fiyat baskılarının 2019 yılında durgun kalacağını ve bunun da Fed'e sabırlı olması için alan bırakacağını düşündüğünü belirtti. Kaplan ayrıca, faize duyarlı sektörlerdeki zayıflık ve Tüketici Güveninde azalma gibi büyümeye yönelik riskleri de işaret etti.

Kaplan, Fed'in bilanço varlıklarını yönetmeye yönelik planlarında açık fikirli olmasının "yüksek düzeyde uygun" olduğunu belirtti.

Dallas Fed Başkanı, "FOMC'deki çalışma arkadaşlarım ve ben, bilançonun uygun büyüklüğü ve kompozisyonu konusunu analiz etmeye ve tartışmaya devam edeceğiz ve bu konuda önümüzdeki aylarda karar almak için çalışacağız" dedi.