Advertisement

Eastspring Investments Stratejisti Mary Nicola, ABD Merkez Bankası'nın gelecek faiz artışlarında sabırlı olacağını belirtmesiyle gelişen ülke piyasalarının bu yıl daha iyi performans göstereceğini ve 'iyi bir ralli' olabileceğini söyledi.

Geçen sene Arjantin ve Türkiye'deki sorunların yanı sıra Fed'in sıkılaşma politikası birçok gelişen ülke para biriminde satışlara neden oldu. Bazı Borsalar da sert düştü.

CNBC'ye konuşan Nicola, bu piyasalarda tersine dönüş olabileceğini belirterek "Artık Fed sabırlı olacağı için gelişen ülke piyasaları yükselebilir. Geçen sene piyasalardaki sıkıntıda büyük ölçüde Fed'in faiz artırımları etkili olmuştu" diye konuştu.

Uzman, Fed'in hızlı faiz artırımlarının masadan kalktığını ve gelişen ülke fonlama koşullarının eskisi kadar sıkı olmayacağını, yatırımcıların bu yıl gelişen piyasaları değerlendirebileceğini belirtti.

TL TAVSİYESİ

Nicola "Gelişen piyasalarda ralli için yer olduğunu düşünüyoruz çünkü bu noktada gerçekten ucuzlar. Fed beklemede kaldıkça potansiyel olabilir" diye konuştu. Fed 2 hafta önceki toplantısında faiz artırımı yapmamış ve gelecekteki artışlar konusunda sabırlı olacaklarını bildirmişti.

Nicola bu kapsamda Türk Lirası, Endonezya rupisi ve Rus rublesi gibi güçlü ekonomik temelleri olan ülke paralarını tavsiye etti. Uzman, Lira'da daha fazla değerlenme olabileceğini ancak bazı reformların hayata geçmesi gerektiğini de vurguladı.