Advertisement

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  partisince Çorum'un Abide Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarlarından önce Çorum'da en büyük sorunun sağlık alanında yaşandığını belirterek, "13'ü hastaneden oluşan toplam 18 adet sağlık tesisi inşa ederek, Çorum'da sağlık hizmetini üst seviyeye taşıdık." dedi.

Bu hastanelerden birinin 800 yataklı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi, diğerinin de 250 yataklı Çorum Devlet Hastanesi olduğunu belirten Erdoğan, Çorum'da 5 sağlık tesisinin inşa, 8 sağlık tesisinin de plan, proje ve ihale aşamasında bulunduğunu aktardı.

Kentteki 59 kilometre olan bölünmüş yolu 326 kilometreye ulaştırdıklarını aktaran Erdoğan, maliyeti yaklaşık 3 katrilyon lira olan 11 adet yol projesinin yapımının da sürdüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum, Laçin, Osmancık yolu, Kırkdilim geçisini, tünelleriyle gelecek yıl sonuna doğru bitireceklerini açıklayarak, şunları kaydetti:

"Çorum- Merzifon Havalimanı yolunun 5 kilometresi tamamlandı. Maalesef kamulaştırma sıkıntılarından dolayı bu proje biraz uzadı. Son 7 kilometredeki kamulaştırmaları bu yıl içinde çözüp yolun kalanını 2019 bitmeden inşallah sizlerin hizmetine sunacağız. Yapımı devam eden Merzifon-Çorum ayrımı Mecitözü-Amasya-Turhal yolu ile Çorum-İskilip yolunu 2 yıla kadar bitiriyoruz.

Çorum'un hızlı tren için gün saydığını çok iyi biliyorum. Ben de bu meseleyi bizzat takip ediyorum. Çorum'un bu hayalini inşallah gerçeğe dönüştürmekte kararlıyız. Samsun, Amasya, Çorum, Kırıkkale hızlı tren projemizin üç kesim halinde etüt proje çalışmaları da ayrıca devam ediyor. Bu hatla Çorum bir taraftan Karadeniz'e bir taraftan da İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ne hızlı tren konforuyla bağlanmış olacak. Amacımız bozkırın ortasında sanayi ve üretim vahası, bu şekilde yükselen Çorum'u her açıdan çok daha cazip hale getirmektir."

Erdoğan, Çorum'a 11 baraj ve 3 gölet inşa ettiklerini, 6 baraj ve 5 göletin inşasının ise sürdüğünü belirterek, Çorum'a büyük bir ekonomik katkı sağlayacak Tımarlı ve Obruk Dutludere sulamalarının yapımlarının da devam ettiğini bildirdi. Alaca Koçhisar sulamasının inşa sürecini daha da hızlandıracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem tarım hem de içme suyu bakımından Koçhisar'ın Çorum için ehemmiyetini bildiklerini vurguladı.

Mecitözü Bayındır Barajı'nın inşaatında yüzde 70'lere ulaştıklarını bildiren Erdoğan, son 16 yılda inşa ettikleri sulama projeleriyle 176 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtıklarını söyledi.

Yapımı devam eden sulama tesisleriyle 195 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacaklarını bildiren Recep Tayyip Erdoğan, tamamladıkları 6 içme suyu tesisiyle Çorum şehir merkezi ve Alaca ilçesinin içme suyu sorununu çözdüklerini kaydetti.

2002'de Çorum'da yalnızca 1 adet bulunan atık su arıtma tesisi sayısını 19'a çıkardıklarını belirten Erdoğan, Çorumlu çiftçilere son 16 yılda toplam 1,5 katrilyon lira tutarında tarımsal destek verdiklerine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bay Kemal ne diyor? 'Çiftçi aç kaldı, aç' diyor. 'Çiftçinin topraklarını elinden aldınız' diyor. Eline, diline dursun. Ben resmi rakamları veriyorum. Sen ne diyorsun? Gel bakalım sen de bu rakamları burada bir açıkla. Sen Çorum'a ne verdin? Laf, laf. O bol bol laf, vaat." diye konuştu.
Turizm potansiyeli

Turizm konusunda da Çorum'un önemli bir potansiyel taşıdığını, 4 bin yılı aşkın tarihiyle Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden Hattuşaş ve Alacahöyük'ün tanıtılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Buna biz gayret ediyoruz. Sizlerin de bütün dostlarınıza bunu tanıtmanız lazım." şeklinde konuştu.

Çorum'un bu iki turizm merkezinin yurt içinden ve yurt dışından daha fazla turist çekmesi için gerekeni yapacaklarının altını çizen Recep Tayyip Erdoğan, Çorum'un tarım, tarih ve kültür yanında aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunu söyledi.

Erdoğan, sanayinin gelişmesi, daha da güçlenmesi için Çorum'da 1 teknopark, 2 Ar-Ge merkezi açtıklarını anımsatarak, Çorum'un şu anda ihracatta patlama yaptığını kaydederek, buralarda 10 bin kişilik ilave istihdam oluşturduklarını anlattı.

Şehirdeki 29 bin iş yerine 637 milyon lira tutarında teşvik verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu desteklerin meyvelerini de ticaret ve istihdamda aldıklarını kaydetti.

Çorum'un 2002'de yalnız 26 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu rakamın 2018'de 742 milyon dolara ulaştığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"16 yıl önce 56 ülkeye ihracatı olan bir şehirden, 139 ülkeye ihracat yapan bir şehre ulaştık. Şimdi Çorum böyle. Çorum Organize Sanayisi, un fabrikalarıyla ürettiği makineler, yedek parçalar, makine aksamları, tekstil ürünleri, seramik ve banyo araç gereçleriyle yüz milyonlarca insanın ihtiyacını karşılıyor. Aynı şekilde altın işleme ve işçiliği konusunda da Çorum'un gün geçtikçe kendinden daha fazla söz ettirdiğini... Geçtiğimiz aylarda dünyanın önde gelen altın üreticilerinden Venezuela'ya yaptığımız ziyaretin ardından Sayın Maduro'nun yardımcısı ülkemize geldi ve burada incelemelerde bulundu. Biz de kendisini Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ettik. Başkan Yardımcısı bana Çorum sanayisinden, Çorumlu kardeşlerimin başarılarından sitayişle bahsetti. İnşallah altın ticaretinde de Çorum'u çok farklı bir noktaya taşıyacağız. Çorum sanayisinin daha da büyümesi, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli gibi bölgesinin üretim merkezine dönüşmesi için elimizden gelen desteği verdik, veriyoruz."

"Kenevir sanayisinde Çorum'u ana merkezlerden yapacağız"

Başta Çorum olmak üzere Türkiye'nin tarımı ve sanayisi için çok önemli bir adım atacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne o biliyor musunuz? Kenevir üretimini yeniden yaygınlaştırmak ve ülkemizin Kenevir üretim hacmini artırmak için bir karar aldık." dedi.

Erdoğan, artık naylon poşetin kullanılmayacağını çünkü naylonun toprakta erimediğini, kenevirin ise toprakla bütünleştiğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Çorum'un da bulunduğu 20 ili pilot bölge olarak belirlediklerinin altını çizerek, "Şu anda Tarım ve Orman Bakanlığımız gereken etütleri yapıyor. Arkadaşlarımız, ilaç sanayiden tekstile, otomotivden izolasyona, kozmetiğe kadar yüzlerce farklı alanda kullanım imkanı olan bu bitkiden Türkiye'nin daha nasıl istifade edebileceğini araştırıyor." diye konuştu.

"Kenevir tarımını ve üretimini artırırken, aynı şekilde sanayisinin de kurulmasına öncelik vereceğiz." ifadesini kullanan Erdoğan, bu alanda Çorum'un çok ciddi bir birikime, tecrübeye ve kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçiler ve sanayicilerle el ele verip, kenevir sanayisinde Çorum'u ana merkezlerden birisi yapacaklarını vurguladı.

AA