Advertisement

Dün 5.32'ye yükselen akşam saatlerinde 5.28'e gerileyen Dolar/TL yeni güne 5.29'da başladı, daha sonra 5.32'ye yükseldi. Euro 6 seviyesinden 6.03'e, sepet kur 5.64'ten 5.66'ya yükseldi.

S&P'DEN TÜRKİYE YORUMU

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), dün Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. S&P tarafından Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin düzenlenen panelde yapılan sunumda, S&P Analisti Maxim Rybnikov, Türk lirasında dengelenmenin görüldüğünü fakat bu yılın sonunda ekonominin yüzde 0,5 seviyesinde daralmasının beklendiğini söyledi.
 
Açıklamada “Türk hükümetinin halen mali manevra alanı var. Türkiye için izlenecek beş husus; bankaların varlık kalitesi ve dış finansman, ABD ilişkileri, mali pozisyon, yerel seçimler sonrası politikalar ve şeffaflık.” ifadeleri kullanıldı.

Analist Türkiye’nin bu yıl IMF programına başvurmasını beklemediklerini belirtti.


FED TUTANAKLARI RADARDA

Bu akşam Fed'in Ocak ayına ait toplantı tutanakları açıklanacak. Fed Ocak toplantısında faiz konusunda esnek davranacaklarını, bekle gör politikası izleyeceklerini ve faiz artışında sabırlı olacaklarını bildirmişti.