Advertisement

Geçen hafta en yüksek 5.34'ü test eden, haftayı da %1'lik primle 5.32 seviyelerinde tamamlayan Dolar/TL yeni güne 5.32 seviyelerinde başladı, ardından 5.30'a çekildi. Sepet kur yatay seyirle 5.67'den 5.66'ya geriledi, euro 6.04'ten 6.02'ye indi.

Bugün kuru etkileyecek kritik bir veri akışı bulunmuyor. Ticaret savaşlarına dair görüşmeler takip edilecek.

ABD Başkanı Donald Trump Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile nihai anlaşmaya varmak istediğini ve 1 Mart'ta başlaması beklenen ek tarifelerin süresinin öteleneceğini bildirdi. Olumlu haber akışıyla Asya Borsaları yükseldi, dolar endeksi 96.30 seviyelerinde yatay seyrediyor.

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı Bloomberg HT'ye Trump'ın açıklamalarının yansımasının kısa vadede olumlu olduğunu belirterek "Bugün de önemli bir veri akışı olmadığı için bu olumlu ton gelişen ve gelişmiş piyasalara olumlu yansıyacaktır." diye konuştu. Gelişen piyasalara fon akımlarının devam ettiğini belirten Pazı "Kurda geri çekilme uzun soluklu olamadı. Kurda 5.30 seviyesi altında denge oluşursa TL'nin diğer gelişen ülke para birimlerini yakalama çabasını görebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

TÜRK VARLIKLARINDA GEÇEN HAFTA

Bırsa haftayı %0.46 primli tamamladı ve 2. haftayı da yükselişle tamamladı. Dolar/TL 3. haftayı da yükselişle tamamladı.

Tahvil piyasasında 2 ve 10 yıllık vadede yükseliş görülürken, 5 yıllık CDS primi de geçen haftayı yükselişle tamamladı.