Advertisement

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ekonomi Masası tarafından düzenlenen "Üreten, Çalışan, Hakça Paylaşan Türkiye" başlıklı toplantıda konuştu.

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, "Bugün bir gerçek var. Bir gerçekle Türkiye Karşı karşıya. Ve bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Ekonomik krizi ilk gördüğümüz andan itibaren az önce dinlediğiniz arkadaşlarımızın öncülüğünde Türkiye'nin aşağı yukarı bütün illerine milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik. Ticaret, sanayi, ziraat, esnaf odaları gibi kesimlerle oturuldu ve görüşüldü. Yaşadığımız bir krizdi. Ve bu krizin maliyeti topluma çok ağır olacaktı. Ve bu krizden nasıl çıkabiliriz diye 13 maddelik bir açıklama yaptık." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici toplantıda yaptığı konuşmada "Kara bulutlar Türkiye üzerinde dolaşıyor. Büyük bir fırtına geliyor. Buradan çıkış büyük bir uzlaşma ile olur. Milli mutabakat yaklaşımı içinde olabilir. IMF yerine büyük güven tesisi için ciddi bir program hazırlanması lazım" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak "Hukuk devleti olmayan ülkelerin refahında tehditler oluşuyor. Türkiye'de fiziki ve beşeri sermaye buharlaşıyor. Kuvvetler ayrılığının olduğu güçlü bir parlamenter sisteme geçiş hazırlığı yapılmalı. 2002 krizinden Türkiye V şeklinde çıktı. Yönetim bu şekilde devam ederse L şeklinde devam edecek. Ekonomi çökecek ve bu şekilde devam edecek. Krizi yönetmek istiyorsanız, danışacaksınız, saydam ve hesap verebilir olacaksınız" ifadelerini kullandı.