Advertisement

Kur yeni günde de dar banttaki seyrini sürdürüyor.

Dün ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarında ilerleme sağlandığına dair haberler küresel piyasalarda olumlu havaya neden oldu. ABD Başkanı Donald Trump, daha önce 1 Mart olarak belirlediği Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artırma tarihini ötelediğini ifade etti, küresel Borsalar ve gelişen ülke para birimleri bu olumlu havayla yükseldi. Dolar/TL de gün boyu 5.30 - 5.32 bandında dalgalanırken akşam saatlerinde 5.29'a geriledi.

Güney Afrika randı dün dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olurken çoğu para birimi de dolar karşısında yükseldi. Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 1.11 artarak 104.330,06 puandan kapanış yaptı.

Kur bu sabah gördüğü 5.31 seviyesinden 5.29'a, euro 6.04'ten 6.02'ye indi, sepet kur 5.66'da seyrediyor."STABİL SEYİR SÜREBİLİR"

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy Bloomberg HT'ye TL'de son birkaç aydır stabil seyir olduğuna dikkat çekerek "Fed'in politika duruşunu değiştirmesi gelişen para birimlerine sınırlı etkide bulundu. Gelişen para birimlerinde ortalamada %2.5 ivarında bir değer kazancı var, bu da düşük bir etki.

Eylül başından beri TL'de ciddi bir yabancı pozisyonlanması var. Ben bu pozisyonlanmanın yüksek olduğunu düşünüyorum. TL birkaç ay daha stabil seyredebilir ama önümüzde riskler var. Bu riskler; ABD ile Suriye konusundaki iletişim, diğeri de mali politikalar tarafında ciddi bir gevşeme" değerlendirmesini yaptı.

Bugün içeride kuru etkileyecek kritik bir veri akışı bulunmuyor, ABD cephesinde konut başlangıçları ve S&P konut fiyat endeksi takip edilecek. Akşam saatlerinde ise Fed Başkanı Jerome Powell Kongre'de sunum yapacak. 2 gün sürecek sunumda Powell'ın 'faiz artışında sabırlı olacakları' söylemini değiştirmesi beklenmiyor.