Advertisement

Fed Başkanı Jerome Powell bugün saat 18.00'de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ne yarıyıl para politikası sunumu yapacak. Powell'ın soru-cevap bölümünde vereceği mesajların piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor. 

Fed son olarak enflasyondaki düşük seyir ve dışarıdaki risklere dikkat çekerek faiz artışı konusunda sabırlı olacağını bildirmişti. Piyasa katılımcıları Powell'ın konuşmasında 'daha yavaş faiz artış' söylemini sürdürüp sürdürmeyeceğini, bilanço küçültmesinin oluşturduğu zorluklara ve ekonomiye dair görüşlerini izleyecek.TD Securities analistleri yolladıkları bir notta "Faiz artışında sabırlı olacakları vurgusunu yapabilir ve bu yıl daha fazla faiz artış için enflasyonda toparlanma gerektiğini söyleyebilir. Bilanço konusunda yeni bir şey söylemeyecektir" yorumunu yaptı.

Powell'ın temkinli mesajlar vermesi, sabırlı duruş gerekliliğini vurgulaması, büyümede risklerin aşağı yönlü olacağı veya daha az faiz artışı olacağı şeklindeki açıklamalarının doların düşmesine neden olabileceği belirtiliyor.

POWELL ÖNCESİ GELİŞEN PARA BİRİMLERİNDEKİ HAREKET