Advertisement

BERGAMA (A.A) - 17.07.2010 - Koza Altın İşletmeleri AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte ulusal market zincirlerine peynir satan Çamavlu Kooperatifi'ne ait tesisin kooperatif mali sıkıntıları nedeniyle kapatıldığını kaydetti.

Tesisin Bergama 2. İcra Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarıldığını belirten Öğüt, grup bünyesinde kurdukları ATP A.Ş'nin 718 bin 50 lira bedelle tesisi satın aldığını söyledi.

Yıllardır kullanılmayan tesisin yenilenmesi gerektiğini ifade eden Öğüt, şu bilgileri verdi:

''Yaklaşık 10 dönüm açık alan üzerinde bin 350 metre kare kapalı alana kurulu tesisle ilgili fizibilite çalışması yapacağız. Burada yeni bir paketleme ve vakum tesisi inşa edeceğiz. Bu fabrikada üretilen peynirler geçmişte lezzetiyle marka olmuştu. Bunu tekrar canlandırmak istiyoruz. Çamavlu ve Kozak bölgesini süt endüstrisinin merkezi yapmak üzere yola çıktık. Tesisi ayağa kaldırdıktan sonra ikinci adımda çevre köylerde mali sıkıntılar nedeniyle hayvan sayısını azaltan köylülere destek olarak süt alımımızı artıracağız. Farklı bir model uygulamayı düşünüyoruz.''

Öğüt, tesiste üretilen süt ürünlerinin ulusal pazarda satışa sunulmasının planlandığını da kaydetti.

Kapat