Advertisement

Mısır Devlet televizyonundan yapılan açıklamaya göre, güvenliğin sağlanamaması nedeniyle ülkedeki bankalar ve Borsa bugün de kapalı olacak

Kuzey Afrika ülkesinin gösterge endeksi önceki 2 işlem gününde yüzde 16 değer kaybederken, Mısır'ın dolar cinsinden tahvillerinin getirisi de 28 Ocak'ta rekor seviyeye tırmandı.

Cuma günü Mısır'ın kredi notunun görünümünü durağandan negatife indiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ülkenin notunun da indirilebileceğini söyledi. Mısır,  Morocco'nun ardından Kuzey Afrika'nın en büyük ikinci borsasına sahip.

Kahire'deki Pharos Holding for Financial Investment'ın uluslararası satış birimi başkanı Muhammed Radwan, Mısır'daki olayların bu kadar hızlı yayılabileceğini kimsenin öngörememiş olduğunu ifade etti. Radwan, "piyasalar için bugünden itibaren ekonomik ve demokratik reformlar uygulanıncaya kadar kritik bir dönem olacak" dedi.

Kahire'deki askerler ülkenin hükümet binaları ve bankalarını tanklarla koruyor. Al Arabiya televizyonundan yapılan açıklamaya göre, son günlerdeki olaylarda 100'den fazla kişi öldü.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in isteğiyle, Başbakan Ahmed Nazif'in hükümeti, dün iktidardan çekildi. Mısır'ın özel istihbarat teşkilatı başkanı Ömer Süleyman ise dün başkan yardımcılığına atandı.

Dünya genelinde hisseler 28 Ocak'ta, Kasım'dan bu yana yaşadıkları en sert düşüşü kaydederken, ham petrol fiyatları da 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Mısır'daki olaylar nedeniyle bölgedeki borsaların çoğu geriledi.  Dubai Borsası'nda gösterge endeks yüzde 4,3; Abu Dabi'de yüzde 3,7; Kuveyt'te yüzde 1,8; Katar'da yüzde 3 değer kaybetti.

Suudi Arabistan Borsası ise önceki gün yüzde 6,4 geriledikten sonra dün yüzde 2,5 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Ocak 2011 Pazartesi, 22:27 Misafir mısırdaki kayıp türkiye kadar değil....bizim rekor kayıbını mısır değil tangomango bile kıraramaz...çünkü maharetli becerikli bir mrkz.bn. başkanımız var..