Advertisement

Mısır'daki siyasi gerginlikle yükselen enerji fiyatlarının, ABD'den gelecek şirket kârları verileriyle dengeleneceğine yönelik spekülasyon, ABD'deki endeks vadelilerinde dalgalanmaya sebep oldu

ABD'deki endeks vadelileri kazanç ve kayıplar arasında dalgalı seyretti. Endeks vadelileri önce yüzde 0.7 düştü; ardından kayıplarını telafi etti.

S&P 500'de yer alan ve Mart'ta süresi dolacak olan endeks vadelileri yüzde 0.1 yükselerek, 1,272.6 puan oldu. Endeks vadelileri gün içinde  petrol fiyatlarındaki artış sebebiyle yüzde 0.7'ye varan kayıplar yaşadı. Dow Jones'taki endeks vadelileri ise yüzde 0.1 değer kaybederek 11,765 puana geriledi. Avustralya'nın gösterge endeksi yüzde 0.6 düşüş kaydederken, Japonya'nın Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 geriledi. Ortadoğu'daki hisseler de değer kaybederek, Abu Dhabi Endeksi'ni yüzde 3.7 oranında aşağı çekti. Abu Dhabi Endeksi, 14 ayın en sert düşüşünü yaşadı.

"Piyasalar Mısır'daki olaylar ve bölgenin jeopolitik riskinden endişeli. Ancak yine de rakamları yukarı çekmeye çalışıyor" yorumunda bulunan Cincinnati'deki Bahl & Gaynor Inc.'in yöneticilerinden Matt McCormick, yatırımcıların genellikle hep iyi şeyler olacağını düşündüğünü hatırlatarak, böyle durumlarda o sebeple tedirginliğin daha da arttığını belirtti.

S&P 500 Endeksi'nde yer alan şirketler, bu dönemde beklentilerin üzerinde kâr açıklıyor. 183 şirketin 136'sı şimdiye kadar bilançolarını açıkladı.

Teknoloji şirketlerinin kârlılık oranları beklentilerin yüzde 16 üzerinde seyrederken, teknoloji sektörü böylece zirveye oturuyor.