Advertisement

Mısır'da bir haftadır süren hükümet karşıtı gösterilerle birlikte Avrupa Borsaları geriledi. Bu düşüşle Stoxx Europe 600 endeksi, ikinci haftada da kayıplarını genişletti. ABD endeks vadelileri dalgalı seyir izlerken, Asya borsaları ise değer kaybetti.

Mısır'daki siyasi istikrarsızlığın turizm şirketlerinin karlarını düşüreceğine dair endişeyle Thomas Cook Group Plc, yüzde 5.1 değer kaybederek Stoxx 600 Endeksi'ndeki kayıplara öncülük etti. Fiat SpA ise yüzde 2.2 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi, Londra'da yüzde 0.8'lik düşüşle 278.29 puan oldu. Mısır'ın başkenti Kahire'de on binlerce göstericinin sokağa çıkma yasağını delerek protestolarını sürdürmesiyle yatırımcılar güven kaybetmeye başladı. 28 Ocak'ta küresel hisse senetleri 500 milyar dolar zararla, bu ayın kazançlarının büyük kısmını geri aldı. Mart vadeli Standard&Poor 500 kontratı yüzde 0.1 gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.9 düştü.

Melbourne'deki IG Markets'te analist olan Cameron Peacock, Mısır'daki gerilimin yatırımcıların paralarını geri çekmesi için iyi bir mazaret olduğunu söyledi. Peacock, "Yaklaşan tehlikeyi gören ve geri çekilme ihtiyacı hisseden bazı piyasa katılımcıları olabilir. Mısır da, bu tür bir çekilmeyi hızlandırabilir" şeklinde konuştu.