Advertisement

Asya paraları bir haftadan fazla süredir kaydettiği en sert düşüşü yaşadı. ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin para birimine karşı Dolar'ın hareketini izleyen Dolar Endeksi, iki gün üst üste yükseldi. ABD'de 2 yıllık hazine tahvillerinin faizi ise 7 haftanın en düşük düzeyine geriledi. Mısır'daki gerginliğin Orta Doğu'da yayılacağına yönelik endişeli ortam büyüyor.

Gelişmekte olan piyasalardaki risk primi ile ABD'ninkiler arasındaki fark 4 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Mısır'daki durumun kötüleşmesi hâlinde, Asya' paralarındaki zayıflamanın sürebileceğini belirten Kuala Lumpur'daki Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Bhd.'nin tahvil danışmanı Akira Banno, "bu durum, faiz artırımına gitmeyi düşünen Asya merkez bankalarının sebep olacağı yavaşlamanın etkisini de büyütecek" dedi.

Won, Dolar karşısında yüzde 0.8 değer kaybederek, 1,122.93'ten işlem gördü. Filipin Pezosu yüzde 0.5; Singapur Doları ise yüzde 0.4 zayıfladı.

Mısır'daki protestocular, ülkenin devlet başkanı Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına karşı eylem yapıyor. El Cezire'de yayınlanan habere göre, polis ve eylemcilerin çatışması, 150'den fazla ölüme sebep oldu.