Advertisement

Kamu ve İşçi Sendikaları'nın 2010 yılı enflasyonun memur maaşlarına yansımasına ilişkin raporu duyuruldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyonun ''vatandaşın mutfağına ve cebine yansıyan enflasyonla aynı olmadığının'' belirtildiği açıklamada, rapor hazırlanırken 2010 yılı için açıklanan enflasyonun üzerinden zamlanan ürünlerin, enflasyon oranında zamlanan ürünlerin ve enflasyon oranın altında zamlanan ürünlerle, fiyatı düşen ürünlerin tek tek tespit edildiğine yer verildi.

Raporda, 2010 yılı için memur maaş artışının incelendiği, memur maaş endeksi ve memurların zorunlu harcamalarının ele alınarak ''gıda ve kira endeksinin'' hesaplandığı ifade edildi.

Kamu-Sen'in raporuna göre, 2010 yılında memurların cebine yansıyan enflasyon yüzde 7,4 oldu. 12 aylık ortalamalara göre memur maaşlarındaki aylık artış yüzde 4,46 olarak hesaplandı. Gıda ve kira endeksi ise ortalama yüzde 6,71 arttı. Bu rakamlara göre 2010 yılında memur maaşları yüzde 2,25 oranında eridi.

Türkiye Kamu-Sen, "memur maaşlarına yapılacak artışlarda yoksulluk ve açlık sınırı baz alınsın önerisinin kabul edilmemesi ve çalışanlar için farklı bir enflasyon hesabı yapılmaması nedeniyle maaşlarda hemen her yıl büyük bir erime yaşandığına dikkat çekti.

Yıl içinde ortaya çıkan farkın yıl sonunda verilmemesinin maaşlardaki erimeyi daha da artırdığına dikkat çeken Kamu-Sen raporunda,  bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda memurların 2010 yılındaki kaybı aylık ortalama 29,6 lira, yıllık ise 355,2 lira olduğu ifade edildi.