Advertisement

MOSKOVA (A.A) - 31.01.2011 - Koç Grubu'na bağlı Beko, Rusya Profesyonel Basketbol Ligi'nin (PBL) sponsorluğunu 3 yıllığına üstlendi.

Beko'nun Rusya Genel Müdürü Oğuzkan Şatıroğlu ve Rusya PBL Başkanı Ginas Rutkauskas tarafından geçen yıl aralık ayında imzalanan sponsorluk anlaşması bugün Moskova'da Arçelik'in pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tulin Karübük'ün de hazır olduğu basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu.

Rutkauskas yaptığı açıklamada, uzun süreden beri bu sponsorluk anlaşmasını beklediklerini belirterek, PBL'nin bu anlaşma sayesinde mali açıdan daha istikrarlı hale geleceğini ve Rus basketbolunun gelişimi için büyük imkanlara sahip olacakların kaydetti.

Sponsorluğun hem Beko hem de kendileri açısından karlı hale gelmesini umduklarını ifade eden Rutkauskas, Beko ile yapılan sponsorluk anlaşmasının Rusya'da basketbolün gelişimine büyük katkıda bulunacağını kaydetti.

Karabük de bir gazetecinin sorusu üzerine, anlaşmanın mali bedelini şirket olarak açıklamayı uygun görmediklerini belirterek, Beko'nun sponsorluk anlaşmasının 3 yıl olduğunu ve anlaşmanın 3 yıl daha uzatma opsiyonuna sahip olduğunu kaydetti.

Basın toplantısının ardından Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karabük, sponsorluk konusunun uluslararası markaları olan Beko açısından yeni bir durum olmadığını belirterek, ''2006 yılından beri Türkiye'deki basketbol liginin sponsoruyuz. Daha sonra diğer ülkelerde de benzer şeyler yaptık. Bazen lig bazen de belirli şampiyonların sponsorluğunu yapmaya başladık'' dedi.

Rusya'nın çok önem verdikleri bir pazar olduğunu ve burada yatırımlarının olduğunu söyleyen Karabük, ''Böyle baktığınızda belirli projelere katkıyla toplumdaki gelişmeye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Basketbol Ligi'ne bu çerçevede sponsor olmaya karar verdik'' diye konuştu.

Karabük, Beko adıyla bir takım kurup kurmayacakları yolundaki bir soru üzerine, ''Kulüp için çok erken. Sonraki aşamalarda neler olabilir bilemeyiz. Sonraki aşamalarda farklı senaryolar olabilir ancak Beko takımlardan ziyade takımlar üstü bir pozisyonu tercih ediyor, daha çok federasyonları destekliyoruz'' şeklinde konuştu.-''BEKO'NUN BİLİNİRLİĞİ HER ÜLKEDE ARTIYOR''-Karabük, bir başka soru üzerine, Beko'nun bilinirliğinin her ülkede giderek arttığını ve İngiltere'de pazar ikincisi haline geldiğini belirterek, ''İngiltere'de 3 kategoride pazar birincisiyiz. Rusya'da ise nispeten yeniyiz ama giderek büyüyoruz'' dedi.

Rusya pazarında geçen yıla kıyasla daha da büyüdüklerini ve bu sponsorlukla tercih edilme oranlarını daha da artırmayı amaçladıklarını ifade eden Karabük, ''Ama önceki yıllara göre önemli artış kaydetmekteyiz'' diye konuştu.

Şatıroğlu da Beko olarak Rusya'da yarı mamul sıkıntısı çektiklerini belirterek, ''Rusya her ne kadar hammadde ülkesi olsa bile yarı mamul sıkıntısı çekmekteyiz. Ama Rus hükümeti aldığı bir takım önlemlerle ve verdiği teşviklerle bunları zaman içinde çözüyor. Bu ülke gittikçe üretimin daha yaygın ve üretime yatkın olacaktır'' dedi.

Kendilerinin de yan sanayi kurma çalışmalarını iki yöntemle kurmaya çalıştıklarını belirten Şatıroğlu, ''Biri mevcut sanayi ile ortak çalışabilir hale geliyoruz. Diğer kısmı da Türkiye'den yan sanayicileri davet ederek, burada imkan sağlayarak iş yapmasını sağlayarak aşmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.