Advertisement

ABD hisseleri, tüketici harcamalarının beklenenden daha iyi çıkması ve yatırımcıların, Mısır'daki kargaşanın S&P 500 endeksinde görülen son beş ayın en hızlı düşüşünü meşrulaştırmadığı yolundaki spekülasyonları sonrası, güne yükselişle başladı. Bu yükselişle birlikte, hisse senetleri, Ekim ayından bu yanaki en uzun süreli çıkışını genişletmiş oldu.

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük şirketi olan Exxon Mobil, karının tahminlerden daha iyi çıkması sonrası yüzde 1.2 değer kazandı. Kömür üreticisi Massey Energy Co. hisseleri, Alpha Natural Resources Inc.'nin şirketi 7.1 milyar dolra satın alma konusunda anlaşmaya varması sonrası yüzde 11'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Konut iyileştirme konusunda faaliyet gösteren Home Depot Inc. hisseleri, Goldman Sachs'ın "al" tavsiyesi ile birlikte yüzde 0.9 prim yaptı.

S&P 500 endeks, 28 Ocak'ta yüzde 1.8'lik bir düşüş gösterdikten sonra, bugün seansın başlarında yüzde 0.4 yükselerek 1,281.25 puana çıktı. Endeks Ocak ayında yüzde 1.5 yükselmiş durumda. Dow Jones endeksi ise 43.82 puan ya da yüzde 0.4 yükselerek 11,867.52 puana çıktı.

Raleigh, North Carolina'daki First Citizens Bancshares Inc.'den Eric Teal, "Bu noktada, ekonomik ivme ile jeopolitik riskler mücadele ediyor. Bence, ekonomi kazanacak. Şirket karlarında istikrarlı bir iyileşme var. Şirker satınalma ve birleşmeler devam ediyor. Bu da ekonomideki güvenin bir işareti. Piyasanın çok fazla yayvanlaştığını düşünmüyorum ve yukarı hareketin süreceğine inanıyorum" dedi.

Dow Jones endeksi, Mısır'daki kargaşanın Amerikan ekonomik büyümesindeki hızlanmayı gölgelemesinin ardından, 28 Ocak'ta sekiz haftalık rallisine ara verdi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, binlerce protestocunun yeni başbakan ve başkan yardımcısı aleyhine sloganlar atarak sokağa çıkma yasağına uymayıp Kahire'nin merkezinde toplanması üzerine, üst düzey askeri komutanlarla biraraya geldi.