Advertisement

ESKİŞEHİR (A.A) - 31.01.2011 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkenin zenginliğinin girişimci sayısına bağlı olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) tarafından ''2008-2009 yılları kurumlar ve gelir vergisi rekortmenleri, en yüksek düzeyde ihracat yapan firmalar ve kente yatırım yapan şirketlerin yetkilileri ile ETO'ya 30 yıldır üye olanlara hizmet ve şeref belgesi verilmesi'' dolayısıyla düzenlenen ödül törenine katıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi'nde ''Eskişehir'in Yıldızları'' sloganıyla düzenlenen törende konuşan Hisarcıklıoğlu, ödül alacakların bunu, eşleri sayesinde hak ettiklerini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Eskişehir'in başarısını her yerde anlattığını, bu dinamizmi Türkiye'ye örnek gösterdiğini kaydederek, ''Eskişehir'in en önemli özelliği birlik ve beraberlik. Bu olunca rahmet ve bereket de buna bağlı olarak geliyor. Eskişehir'i kutluyorum'' dedi.

Marka kent haline gelmesinde bütün Eskişehir'in katkısı olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Hepimiz farklı farklı düşünebiliriz ama tek bir noktada odaklanabilirsek başarı gelir. Birlikte hareket edebilme yeteneği olan kentler marka şehir haline geldi. Hafta sonları insanlar gezmeye Eskişehir'e geliyorlar. Bu müthiş bir şey. Altyapı da hazır olunca... İnsanlar hızlı trenle 1,5 saate Eskişehir'e geliyor. Annem hevesleniyor. 'Yapma anne sen yaşlısın' diyorum. 'Oğlum herkes Eskişehir'i gezmeye gidiyor, ben de gideyim' diyor. Alkışı hak ediyorsunuz. Birlik ve beraberlik Eskişehir'i marka yaptı.''-''TOPLAM 1 MİLYON 300 BİN GİRİŞİMCİ VAR''-Hisarcıklıoğlu, eskiden beri ''başarılı erkeğin arkasında güçlü hanım var'' dediklerini, ancak bundan vazgeçtiklerini anlatarak, ''Eşler arkada destek olmayı bıraksınlar, ekonomiye değer katanların içine girsinler'' diye konuştu.

''Herkes zengin olmak istiyor. Bunun da tek ilacı var, o da girişimcilik'' diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

''Ülkenin zenginliği girişimci sayısına bağlıdır. Türkiye 72 milyon. Toplam 1 milyon 300 bin girişimcisi var. Japonya'nın nüfusu 120 milyon, 6 milyon 300 bin girişimcisi var. Nüfusla girişimci sayısını kıyasladığımızda Japonya'nın tam 4 misli gerisindeyiz. 36 milyon erkek var ülkede. Toplam 1 milyon 200 bin girişimci çıkarmışız. 36 milyon da kadın var. Hani 'israf haram' kültüründen geliyoruz ya kadınlara hep 'arkamızda durun destek olun' demişiz. Nasıl destek anlamadım? Tapu kayıtlarına bakıyorsunuz yüzde 90 erkeklerin üzerine kayıtlı. Burada hak ve adalet var mı? Haksızlık ve adaletsiz üzerine kurulan her türlü düzen yıkılmaya mahkumdur. Hak ve adaletten sapmadığın ölçüde ayakta kalır ve güçlü olursun.''-''GENÇ KIZLARIMIZI GİRİŞİMCİ OLARAK YETİŞTİRİN''-Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de toplam 70 bin girişimci kadın, kullanılmayan büyük bir nüfus kitlesi bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Türkiye'nin en büyük kadın örgütünü kurduk. Ülke çapında kadınları harekete geçirmeye çalışıyoruz. Kadın girişimciler, genç kızlara rol, model olsun istiyoruz. Genç kızlarımızı girişimci olarak yetiştirin. Zengin olmanın yolu buradan geçiyor. Sadece zengin olmanın değil, ülkenin en önemli sorunu olan işsizlik sorununun çözümü de buradan geçiyor. Özellikle girişimci kızları destekleyelim.''-''YERLİ ARABA BURADA İŞTE GELİN''-Eskişehir'deki odaların hepsinin Türkiye'ye örnek olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Bunu her yerde ifade ediyorum. Eskişehir'i her tarafta rol model olarak tanıtıyorum. Başbakan son dönemde babalara 'gelin yerli araba yapın' diye çağrıda bulundu. Yerli araba burada işte gelin. Baba burada, yapmış. Helal olsun kendisine. Şimdi hep beraber elinden tutuyor olmamız lazım. Müthiş bir başarı hikayesi'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Sarar'ın da bütün Türkiye'de reklamını yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

''Elbisemin parasını ödüyorum. Bedava falan da giymiyorum. TURKAR'ı yaptık. ABD'de Sarar mağazası var. Allah Eskişehir'e herşeyi vermiş. Müthiş insan gücü vermiş, tarım, sanayi, tarih, doğal güzellikler... Yok yok. Yatıp kalkıp Allah'a şükredin. Herşey dört dörtlük. Ne zaman kente gelsem moralim artıyor. Türkiye'de canı sıkılan varsa Eskişehir'e gelsin, yapılanları görsün bu moral ve motivasyonla memleketine dönsün, orada o işi yapsın. Sizi kutluyorum.''