Advertisement

Piyasalar, cuma günkü yüksek tansiyonun ardından normal seyrine döndü. ABD'de enerji şirketlerine gelen alımlarla beraber endeksler Mısır'a ilişkin korkularını yenmeyi başarırken, Asya'da olumlu gelen kar rakamlarının etkisiyle iyimserlik sınırlı da olsa korundu.

Avrupa açılışında gelen Deutsche Bank ve BP bilançoları piyasalarda fiyatlanıyor. Tüm bu faktörlerin etkisiyle Dolar/TL 1.62 üstünden dönüşünü gerçekleştirdi ve 1.60'ın altına inerek 1.59 seviyesini test etti.

Vadeli işlemlerde olumlu hava, spot piyasanın açılmasıyla sürdü. Faiz ve Borsada alımlar sürüyor. İMKB 100 endeksi 63,859 puanla yukarı doğru yönlü hareket izledi.

Dün açıklanan verilere göre, Çin'de imalat PMI endeksi Ocak ayında 52.9 seviyesine indi. Hong Kong'ta HSBC Döviz Stratejisi Müdürü olan Richard Yetsenga, Çin'deki enflasyon endişesiyle ilgili olarak Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulundu. 2011'in ilk yarısında ülkede enflasyonun devam etmesini beklediklerini belirten Yetsenga, "Enflasyonun yaklaşık yüzde 5 oranında olmasını bekliyoruz ancak daha sonra makul bir düşüş bekliyoruz" dedi.  

"TCMB ilginç politika rejimi izliyor"

Türk lirasının dolara karşı değerini yitirmesiyle ilgili olarak ise Yetsenga, "Türkiye'nin şu anda ilginç politika rejimi var. Enflasyon artıyor. Bu da Türkiye'nin kısa vadede mücadele edeceğini gösteriyor" diye konuştu. Yetsenga, enflasyonla doğru mücadele edildiğinde daha güçlü para birimleri görüleceğini de sözlerine ekledi.

Günün devamında yurt içi ve yurt dışı piyasalarda Avrupa ve ABD'den gelecek veriler takip edilecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Şubat 2011 Salı, 14:15 Misafir sayın başbakan lütfen çık deki türk lirasından kimse rahatsız olmasın geri değerini iade etsin piyasa biraz müdahele et lira seninn liran kime ne başkasından millet zarar etmesin lütfen uyan artık kimseye güvenme etrafın mükemmel değildir ha mükemmel olsada yine sana hesap versinler seni yatırmasınlar gözü açık milletin gönlünden düşme para bir ayarı kçtımı dedikodu bitmez sokakta aynı ecevit gibi yaparlar uyan lütfen