Advertisement

Mısır'daki ayaklanmaların petrol, buğday ve pirinç fiyatlarını yükseltmesinin ardından emtiaların Aralık'tan beri en büyük iki günlük ralli yapmasıyla, ham madde fiyatları hisse, tahvil ve doları geride bıraktı.

Bloomberg'in verilerine göre, Standard & Poor's gösterge emtia endeksi GSCI, Ocak ayında yüzde 3.1 arttı ve beşinci ayda da artarak 2004'ten beri en uzun süreli yükselişini gerçekleştirdi. MSCI Dünya Endeksi'nde hisseler, yüzde 1.6 tırmandı. 6 ana para birimi karşısında Amerikan para biriminin performansını izleyen dolar endeksi ise yüzde 1.6 geriledi. Bank of America Merrill Lynch'in verilerine göre, Global Geniş Piyasa Endeksi de 28 Ocak'ta yüzde 0.2 geriledi.

Amerikan Merkez Bankası Fed'in 600 milyar dolarlık tahvil alımı ve tekstille gıda talebinin pamuk, kakao ve bakır fiyatlarını yükseltmesiyle emtialar hisseleri üç ay boyunca geride bırakmıştı.

Alabama'daki BB&T Wealth Management'ta yönetici olan Walter Hellwig, emtia fiyatlarını yükselten arz sorunları olduğunu belirterek, "Artan fiyatlar gelirinin büyük kısmını gıdadan sağlayan ülkeler için büyük bir darbe oldu" dedi. Hellwig, bu durumun şu anda gıda fiyatlarının yükseldiği Kuzey Afrika'da yaşandığının da altını çizdi.