Advertisement

Özellikle metal endeksine ve finansal sektöre gelen alımlarla momentum kazanan ABD piyasaları olumlu gelen ISM verisi ve beklentileri aşan UPS karıyla da morallendi ve Avrupa’dan aldığı bayrağı daha da yükseğe taşıyarak günü sonlandırdı.

Avrupa’da öğlen saatlerinde başlayan alımlar gün boyu devam etti. Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun çevre ülkelerine ait bonolarda alım yapacağı söylentisi ile borçlu ülke bonolarına ciddi alımlar geldi.

Bu ülkelerin 10 yıllık bonolarında %3'e varan alımlar yaşandı. Diğer taraftan Yunanistan’ın IMF’ye ödediği faizin %4’ün altına çekileceği spekülasyonu da piyasayı bir hayli rahatlattı. Yunan bankalarının yaklaşık %11’e varan hareketler yaptıkları gözlemlendi.

Tüm bunların da etkisiyle ABD piyasaları morallendi ve risk iştahına katkıda bulundu. Dow Jones endeksinde düşen 3 hisseye karşılık 27 hissenin yükseldiği kaydedildi.

En çok değer kazanan hisselerin başında ise kar rakamları sonrasında hisse geri alım programını açıklayan Pfizer ve yükselen emtia fiyatları ve toparlanma beklentisi ile alınan Alcoa geldiler.

Bank Of America’nın da %4.22 yükseldiğini gördük. Düşen hisseler ise perakende ve tüketici grubunda yer alan Procter & Gamble, Mc Donald’s ve 3M gibi hisseler oldu.

Son yaşanan alımlarla beraber Dow Jones Endeksi’nde Fiyat / Kazanç oranının 13.96 seviyesine çıktığı görüldü, aynı oran S&P’de 15.67 iken Nasdaq’ta ise 27.73.

Bugün ABD’de özel sector istihdam datası bekleniyor. Saat 15:15’te gelecek olan ADP Özel Sektör İstihdam Raproun’da beklenti 140 bin, daha önceki sayı ise 297 bin olmuştu.

ABD’de asıl beklenen veri ise Cuma günkü Tarım Dışı İstihdam verisi olacak.

Bloomberg HT Araştırma Bölümü