Advertisement

Küresel petrol ticaretinin güzergahında Mısır'ın kontrolündeki Süveyş Kanalı'nın büyük önemi bulunurken, her gün yaklaşık 45 milyon varil petrol dünyanın dört bir yanında daracık körfezlerden, boğazlardan, kanallardan ve boru hatlarından geçiyor.

Bu doğal ve yapay taşıma sistemleri gerek olumsuz hava şartları, gerekse siyasi nedenlerle her an kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olmaları nedeniyle petrol  taşımacılığının düğüm noktaları olarak tanımlanıyor.

Şu anda Mısır'da yaşanan olaylar nedeniyle Süveyş Kanalı petrol piyasaları için taşıdığı tehlike de bunun örneklerinden biri.Kısa süreli bile olsa bu petrol taşıma yollarının sekteye uğraması, dünya petrol fiyatlarını ciddi ölçüde etkiliyor.

Süveyş Kanalı, Arap Yarımadası'ndaki Babü'l Mendep, İran'daki Hürmüz ve Endonezya'daki Malacca, Ortadoğu petrolünün dünya pazarlarına eriştiği 4 tane ana giriş noktası.

Uluslararası Enerji Ajansı 2009 yılı verilerine göre, Hürmüz'den 15.5 milyon varil, Süveyş'ten 3.9 milyon varil, Babü'l Mendep'ten 3,2 milyon varil ve Malacca'dan 13.6  milyon varil petrol geçiyor.