Advertisement

Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan,  pazar yerlerinin az tercih edilmesindeki en önemli nedeninin ''nakit alışveriş'' zorunluluğu olduğunu söyledi.

Tüketicilerin kredi kartıyla alışveriş yapmayı daha cazip bulduğunu anlatan Ayhan, bankaların pazarlarda kredi kartı uygulamasının yaygınlaşması için esnafa yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Ayhan, yaklaşık 1 yıldır Ankara'nın çeşitli semtlerinde kurulan pazarlarda esnafın kredi kartı kullandığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

''Şu an 15 esnafımız geçti. Şimdi de Çubuk pazarında birkaç esnafımızın kredi kartı uygulamasına geçtiğini biliyoruz. Tabi ki bu sayı yeterli değil. Biz her toplantımızda esnafımıza bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Ancak esnafımızın önünde en büyük engel bankaların şartlarıdır. Bankalar esnafımıza pos cihazlarını vermekte zorluk çıkarttıkları gibi, uyguladıkları komisyon oranları da çok yüksek. Ayrıca basit usul uygulamasındaki esnafımıza da pos cihazı verilebilmesi sağlanırsa pazarlarda kredi kartı uygulaması çok hızlı bir şekilde artacaktır. Esnafımızın marketlerle rekabet edebilmesi için bu konuda kolaylıkların sağlanması gerekmektedir. Diğer esnaflarımızda kredi kartı uygulamasına geçerlerse pazarlar eski canlılığına kavuşacağını düşünüyoruz.''

Çubuk'ta kurulan perşembe pazarında 25 yıldır pazarcılık yapan Yaşar Kodal, azalan işlerini yükseltebilmek için tezgahına kredi kartı pos cihazı koyduğunu söyledi.

Süper marketlerle rekabet edebilmek için pazarcıların kredi kartı uygulamasına geçmeleri gerektiğine inandığını anlatan Kodal, şunları söyledi:

''Kredi kartı uygulamasına geçebilmek için vergi kaydı yaptırdık. Uygulamamız ilk meyvesini verdi ve satışlarında yüzde 20 oranında bir artış oldu. Bundan sonra süper marketlerle hem kalite hem de satış koşullarıyla rekabet edebilir duruma geleceğiz. Vergiye kayıt olmak bizim için çok masraflı olacak ama artık satış yapabilmemiz için de bunu yapmamız gerekiyordu. Ben 25 yıldır bu işi yapıyorum ancak kredi kartı yaygınlaştıktan sonra satışlarımız her geçen günde düşüyordu. Müşterilerinde böyle bir beklentisi vardı. Şuanda pazarda üç tezgahımızda kredi kartı ile satış uygulamasına başlandı'' diye konuştu.

Çubuk pazarında balık satışı yapan İlhan Aşasın de, kredi kartı uygulamasına geçtikten sonra müşterilerinin arttığını, belirterek, ''Önümüzdeki günlerde daha çok artacağına da eminiz'' dedi.