Advertisement

İSTANBUL (A.A) - 16.02.2011 - Visa Europe, Avrupa'daki üye bankaları ile finans kurumlarına mobil ödeme hizmetleri geliştirmek ve sağlamak amacıyla Monitise Plc ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Visa Europe tarafından yapılan açıklamaya göre, Visa Europe'un yarım milyar avro tutarında yatırımla altı yıllık çalışma sonucunda hayata geçen yeni Avrupa bankalararası işlem hizmeti, bu anlaşmanın imzalanması ile gücünü artıracak. Monitise plc ile imzalanan anlaşma büyük ölçekli mobil ödemeler ve hizmetlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını hızlandıracak.

Bu özel ortaklık çerçevesinde Visa Europe, Monitise'nin dünya lideri mobil teknolojisini kullanma hakkına sahip olacak. Monitise ise Visa Europe için yenilikçi bir iş ortağı olarak Visa Europe'un üye bankalarına Avrupa'da mobil ödemelere hızla geçiş yapabilecekleri bir platform sağlayacak.

İlk yapılacak çalışmalar Visa Europe'un mobil temassız ödemelerde, cep telefonu üzerinden tüketicilere gönderilen uyarı mesajlarında ve kişiden kişiye ödemelerde kullanacağı mobil platformun geliştirilmesi ile hesap yönetimi, sadakat uygulamaları ve mobil e-ticaret alanlarında olacak.

Visa Europe Üst Yöneticisi (CEO) Peter Ayliffe açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, ''Avrupa'da benzeri bulunmayan bir bankalararası işlem hizmeti vermekteyiz. Bu yeni anlaşma ile mobil hizmetleri ölçek ve işlem verimliliği bakımından kesinlikle inanılmaz büyüklük sağlayabileceğimiz bir konuma ulaştık. Üye bankalarımız mobil ödeme hizmetlerini kendi müşterilerine, yani tüketici ve perakendecilere doğrudan sunabilecekler'' görüşünü bildirdi.

Monitise Üst Yöneticisi (CEO) Alastair Lukies ise anlaşmanın Monitise ve Visa Europe ilişkisinde yeni bir adım olduğunu belirterek, ''Akıllı telefon sahibi olan, mobil bankacılık hizmetini kullanan ve mobil ödeme yapan tüketiciler, hesaplarını ayda ortalama 16-18 defa kontrol ediyor. Bu, internet bankacılığına kıyasla üç kat fazla bir orandır. Visa Europe ile kurduğumuz bu özel ortaklıktan gurur duyuyoruz. Ortaklığımız tüketicilerin mobil para alanında artan yeniliklerden yararlanmasına katkı sağlayacaktır'' ifadesini kullandı.

Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak da Türkiye'de 2010 yılında ön plana çıkan mobil ödemeler alanında Visa olarak hızlı bir gelişim kaydettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz yıl altı üye bankamız ile, NFC özellikli telefonlar ile temassız mobil ödeme alanında çalışmalar başlattık. Ardından Akbank ile birlikte Avrupa'da bir ilke imza attık ve NFC özellikli hafıza kartı kullanarak cep telefonları ile mobil ödeme yapmayı mümkün kılan teknolojiyi duyurduk. 2011 yılının Ocak ayında ise, Yapı Kredi ve Turkcell işbirliği ile Avrupa'nın iPhone kullanıcılarına özel ilk mobil ödeme çözümünü sunduk. Monitise ile yapılan bu işbirliği, ülkemizde sadece temassız mobil ödemeler değil, aynı zamanda kişiden kişiye mobil ödemeler alanında geliştirilen projelere ivme kazandıracak.''