Advertisement

Satışlarının yüzde 81'ini Japonya dışında gerçekleştiren Canon Inc., yüzde 3.9 değerlendi. Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı olarak gören Honda Motor ise yüzde 1.1 oranında prim yaptı. Avustralya'nın 1 numaralı havayolu şirketi Qantas Airways Ltd., kârlarının yaklaşık 4 katına çıktığını açıklamasının ardından yüzde 5.4 değer kazanadı. Asya'nın satış bakımından 2 numaralı taşıma şirketi Neptune Orient Lines Ltd. da, beklentilerin üzerinde kâr elde etmesi üzerine yüzde 2.8 oranında artış kaydetti.

"Ekonomiye ilişkin güven artıyor, bu da piyasalara yarıyor" diyen Tokyo'daki Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yöneticilerinden Mitsushige Akino, hisselerin değerleneceğini düşünen yatırımcı sayısının yükseldiğini belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 değerlenmeyle 138.65 puana çıktı ve 8 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesine yöneldi. Endeks, geçtiğimiz hafta Çin'in faiz artırımı ve Mısır'daki gerginliğin tırmanmasıyla yüzde 2.7 gerilemişti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde 1 Ocak'tan bu yana bilanço açıklayan 454 şirketten, 178'i analistlerin beklentilerini aşarken, 138'i beklentilerin altında kaldı.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3; Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 ve Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endeksi yüzde 0.3 değer kazandı. Güney Kore Kospi Endeksi ise yüzde 0.6 geriledi.