Advertisement

WASHINGTON (A.A) - 24.02.2011 - Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Libya'daki şiddetin durdurulmasına yönelik "askeri yollar da dahil olmak üzere tüm seçeneklerin masada olduğunu" bildirdi.

Carney, günlük basın toplantısında, Libya'da gerçekleşen olayların, hızlı yanıt verilmesi gerekliliğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Petrol fiyatlarındaki artışın ABD ekonomisine zarar verebileceğinin farkında olduklarını belirten Carney, ancak bu aşamada gelişmeleri izlediklerini ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve petrol üreticisi devletlerle durumu görüştüklerini söyledi.

Carney, askeri seçenekle ilgili bir soru üzerine, askeri yollar da dahil olmak üzere tüm seçeneklerin masada olduğunu kaydetti.-OBAMA, CAMERON VE SARKOZY İLE GÖRÜŞECEK-ABD Başkanı Barack Obama'nın Libya hükümetine baskı yapmak için birlikte planlanmış, geniş tabanlı uluslararası çaba olmasını istediğini bildiren Carney, Obama'nın, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'i bugün arayarak, Libya'daki krizi görüşeceğini belirtti.

Carney, Obama'nın, liderlerle Libya'ya yönelik yaptırımlar ile diğer seçenekleri konuşacağını kaydetti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Libya'daki şiddetin durdurulması çabaları çerçevesinde ABD'nin, Libya'nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasının ötesinde adımlar atmaya hazırlandığı bildirildi.