Advertisement

WASHINGTON (A.A) - 25.02.2011 - Barışkan Ünal - Akıllı telefonlar için eğitim ve dil alanında 2 yılda 140'ı aşkın programıyla 72 ülkede satış yapan "Bidbox" adlı Türk firması, "dil, matematik ve müzik eğitimini oyunla birleştiren uygulamalar hazırlıyor.

Cep telefonlarını sadece arama yapan aletler olmaktan çıkarıp mini bilgisayara dönüştürmeye başlayan akıllı telefon (smartphone) piyasasında adından söz ettiren firmanın sahibi Türk girişimci Selim Yargıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç yıl içinde bilgisayarın yaptıklarının akıllı telefonlarla yapılabileceğini belirtti.

-PROGRAMLARI 72 ÜLKEDE SATILIYOR-

Şirketi Bidbox'ta 2 yılda 140'ı aşkın akıllı telefon uygulaması hazırladıklarını belirten Yargıcı, tüm uygulamalarının 72 ülkeden alıcı bulduğunu ve geçen haftalarda 200 bininci müşterilerini kutladıklarını anlattı.

Yargıcı, akıllı telefonlarda en çok oyunlara yönelik uygulamalar rağbet görürken neden eğitim programları üzerine uzmanlaşmayı seçtiğini şöyle anlattı:

"Bilgisayarlar da ilk çıktığı dönemlerde daha çok oyun amaçlı kullanılıyordu, ancak şu anda oyun için bilgisayar almıyoruz. Bilgisayarı hayatımızı kolaylaştıran programlar için kullanıyoruz.

Akıllı telefon piyasasında da şu an güzel bir oyunu tutturursanız çok kazanıyorsunuz. İnsanlar oyun için telefon alıyor, ama gelecek oyun piyasasında değil. Akıllı telefonlar da bilgisayarlarla aynı evrimi geçirecek ve günlük kullanım işlevselliği önem kazanacak. O zamana kadar biz de bu konuda çok daha gelişmiş bir firma olacağız ve gelecek daha çok bizim uzmanlaştığımız alanda olacak."

-"ALANIMIZDA DÜNYADA İLK VE TEKİZ"-

4 kişilik bir ekip olarak daha çok matematik, dil ve müzik eğitimi programları hazırladıklarını ve bunları oyunlarla birleştirip zevkli hale getirdiklerini anlatan Yargıcı, bu özellikleriyle bu alanda "tek" olduklarını söyledi ve şunları kaydetti:

"Dünyada bu alanda, bizim gibi kapsamlı iş yapan bir şirket daha yok. Mesela müzik eğitimi için uygulamalar hazırlayan tek kişilik veya küçük küçük şirketler var, diller konusunda da sözlük, çeviri, kelime öğrenme gibi uygulamalar dizayn edenler var, ama onlar yalnız dil veya yalnız müzik alanında çalışıyor.

Daha büyük şirketler de yeni yeni bu alana girmeye başladı, ama bizim programlarımızla aynı tür programlar hazırlamıyorlar. Bizim programlarımız onları destekleyen uygulamalar. Bu anlamda, dünya çapında bu alandaki ilk ve en fazla uygulama yapan tek şirketiz."

-ÜCRETSİZ TÜRKÇE DİL OYUNU-

Lisan öğretme alanında 32 dilde uygulamalar hazırladıklarını, bu programlarla dillerde en çok kullanılan kelimelerin en hızlı şekilde öğretilmesinin amaçlandığını belirten Yargıcı, "Programın tüm aşamalarını bitiren bir kişi, o dilde günlük kullanılan kelimelerin yüzde 70'ten fazlasını bilmiş oluyor" dedi.

Yargıcı, Türkçe-İngilizce dil uygulaması da hazırladıklarını ifade ederek, "Türkçe bizim için özel. O nedenle, diğer uygulamalar arasında bir tek Türkçeyi ücretsiz dağıtıyoruz. Amacımız, elimizden geldiği kadar tüm dünyanın Türkçe öğrenmesi. İnsanlar denesin, birkaç kelime bile öğrense faydalı olur diye düşünüyoruz. Şu ana kadar da 10 binin üzerindeki kişi, Türkçe dil uygulamasını telefonuna indirdi" diye konuştu.

Müzik eğitimi konusundaki programlarının da çok ilgi gördüğünü anlatan Yargıcı, tüm çalışmalarına yönelik çok olumlu geri dönüşler aldıklarını, bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

-"CEP TELEFONLARI BİLGİSAYARIN İŞLEVLERİNE SAHİP OLACAK"-

Yargıcı, Microsoft'tan gelen teklif üzerine "Windows Phone"lar için de 14 program geliştirdiklerini kaydederek, geleceğe yönelik planlamalarından da bahsetti. Eğitim alanında ilerlemeye devam edeceklerini, ama kurum ve şirketlere yönelik programlar da hazırlamaya başladıklarını belirten Yargıcı, "Gelecekte şirketlerin kendi iç eğitim ve hizmetlerine yönelik programlar konusunda da büyük bir piyasa ortaya çıkacak. Biz de bu alanda çalışmaya başladık. Hatta isterlerse Türk şirketlerine de açığız" dedi.

Yargıcı, cep telefon piyasasında "daha işin başlangıcında" bulunulduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Bu tür telefonların en fazla yaygın olduğu ABD'de bile, piyasanın yüzde 70'i hala akıllı telefonlara geçmiş değil. Daha çok yolumuz var. O yüzden piyasada programlar da daha başlangıç aşamasında. Daha üretilecek, geliştirilecek çok fikir var. Piyasa çok çok büyüyecek.

Mesela bilgisayarlarda milyonlarca program var, bilgisayarlarla birçok işinizi rahatlıkla halledebiliyorsunuz. Gelecek 3-4 yıl içinde bu programlar cep telefonlarına da geçecek. Akıllı telefonlar, gelecek birkaç yılda bilgisayarlarla yarışacak düzeye gelecek.

Tabii ki cep telefonları tamamen bilgisayarların yerini almayacak, dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarların yerine geçmemesi gibi. Ama gelecek birkaç yıl içinde bilgisayardaki her şeyi akıllı telefonlarda yapabilecek duruma geleceğiz."

Yargıcı, isteyenlerin kendilerini "www.bidbox.com" adresinden de takip edebileceğini sözlerine ekledi.