Advertisement

AYDIN (A.A) - 26.02.2011 - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Türkiye'nin temelleri sağlam. Nasıl ki son 60 yılın en büyük küresel krizini hiçbir kalıcı tahribat olmadan atlatmışsa ve şu anda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahipse, bu Ortadoğu'daki şoku da inanıyorum ki çok rahat atlatacağız'' dedi.

Türkiye'de 2001 yılındaki ekonomik krizin ardından, ekonomide önemli yapısal değişikliklere gidildiğini ifade eden Bakan Şimşek, ''Türkiye 1994, 1995 ve 2001 yıllarındaki krizlerde birkaç kez uçurumun eşiğine gelmiş bir ülke ama bugün Avrupa'nın en sağlam ülkesi, en başarılı ülkesi. Bunu ben söylemiyorum, herkes söylüyor. Ekonomisiyle, dinamizmiyle gerçekten Türkiye'nin önü açık. Daha büyük başarılar için çalışacağız'' dedi.

Bakan Şimşek, konuşmasında, Torba Yasa'nın birçok kolaylık sağladığına dikkati çekerek, yasanın sadece kamu alacaklarının yapılandırılmasını değil, birçok alanda düzenlemeler getirdiğini bildirdi.

Genel Sağlık Sigortası kapsamının genişletildiğini, herkesin sağlık sigortası kapsamına alındığını anlatan Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı olarak 104 sayfalık kitapçık hazırladıklarını, Torba Yasa'yı bu kitapçıkta topladıklarını belirtti.

-ORTADOĞU'NUN YANSIMALARI-

Bakan Şimşek, gazetecilerin Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye'ye yansımasına ilişkin sorusuna şöyle cevap verdi:

''Ortadoğu'daki olayların yansıması var. Petrol fiyatlarını yükselmesi... Tabii ki Türkiye'nin dış dengesi, enflasyon, büyüme açısından olumsuz bir gelişme. Bu gelişmeler umarız kısa süreli olur, geçici olur, kalıcı bir şey olmamasını temenni ediyoruz.

Takdir edersiniz ki petrol fiyatlarının neredeyse 120 dolarlara dayanmış olması Türkiye'nin aleyhine bir gelişme. Çünkü biz büyük oranda enerjisini ithal eden bir ülkeyiz. Bu durumlar tabii ki Türkiye'ye olumsuz yansıyacak.''

Uzun vadede bu bölgenin istikrarının, demokratikleşmesinin, refah seviyesinin yükselmesinin Türkiye'nin lehine olacağını belirten Bakan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz Türkiye olarak bu ülkelerin demokratikleşme sürecini destekliyoruz. Bugün o ülkelerin istikrarı, refahı bizim için çok önemlidir. Türkiye'nin menfaatinedir. Ama kısa vadede bu belirsizlik kaynağı. Bu ülkelerle çok yoğun ticari ilişkilerimiz var. Yansımaları olabilir ama Türkiye'nin temelleri sağlam. Nasıl ki son 60 yılın en büyük küresel krizini hiçbir kalıcı tahribat olmadan Türkiye atlatmışsa ve şu anda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahipse, bu Ortadoğu'daki şoku da inanıyorum ki çok rahat atlatacağız. Buna dayanıklı bir yapımız var.''