Advertisement

Ortadoğu'daki gerilimin petrol fiyatlarını yükseltmesi ve bu durumun varlık koruma amacıyla altına olan talebi artırmasıyla altın fiyatları yükselerek rekor seviyeye yaklaştı.

Külçe altının onsu, yüzde 0.3 kadar yükselerek 1,415.15 dolar oldu ve Singapur'da saat 10:47 itibariyle 1,413.25 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli kontratın onsu, yüzde 0.5 kadar yükselerek 1,415.60 dolar oldu. Petrolün varil fiyatı ise Nymex'te yüzde 2.1 kadar sıçramayla 99.96 dolardan işlem gördü.

ANZ Banking Group'ta analist olan Mark Pervan, Libya'daki çatışmalar ve bu çatışmaların Ortadoğu'da petrol üreten bazı ülkelere sıçramasıyla, güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarının petrolle aynı yönde hareket ettiğini söyledi.

Bugün, Cenevre'de ABD'li yetkililerle müttefiklerinin katılacağı Libya konulu bir toplantı gerçekleşecek.

Libya'da binden fazla kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlar doğrultusunda Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yurtdışındaki mal varlıkları dondurulmuş ve Kaddafi ile 16 yakınına uluslararası seyahat yasağı getirilmişti.

Merkezi Singapur'da bulunan Phillip Futures Pte'de analist olan Ong Yi Ling, Kaddafi'nin hala kaos yaratma ve ülkeyi iç savaşa sürükleme ihtimali olduğunu belirterek "Ortadoğu'daki durumda iyileşme işaretleri görülene kadar altın ve petrol fiyatları yükselişini sürdürebilir" dedi.