Advertisement

Faiz, Haziran'dan beri en yüksek seviyeye çıktı

Faiz, Haziran

Bankacılık sistemine yönelik çıkan negatif haberler ve yurtdışından gelen satışlarla bileşik faiz % 8.90 ile Haziran'dan beri en yüksek seviyeye çıktı

01 Mart 2011 Salı, 12:35 Güncelleme: 01 Mart 2011 Salı, 12:35

Yurtdışından gelen satışlar ve bankacılık sistemine yönelik çıkan negatif haberlerle bileşik faiz 8.90'a kadar yükselerek Haziran'dan beri en yüksek seviyeye çıktı.  

Olumlu açılan İMKB 100 endeksinde alışların kesildiği ve endeksin yataya geçtiği görüldü. Dolar/TL 1.6061 seviyesine kadar yükselirken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi de 8.90 bileşik seviyesine kadar yükseldi.  

Türk Lirası değer kaybediyor

Türk Lirası'nın değer kaybını değerlendiren Alternatif Bank Trading Masası Müdürü Taner Üremişler Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, bu düşüşte birçok faktörün etkili olduğunu söyledi. Üremişler, "Dün açıklanan dış ticaret verileri piyasanın beklentisinden yüksek çıktı. Verilerin yüksek çıkması konusunda piyasada bir uzlaşı yoktu. Bunun yanı sıra Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan olaylara dair herhangi bir pozitif bir gelişme yok. Türkiye'nin ticaret yaptığı bu bölgelerdeki olumsuz gelişmeler de etkili. Aynı zamanda BDDK verileri açıklandı ve bankaların toplam kredi portföyünde büyümenin hız kesmediğini gördük. Bu durum da zorunlu karşılıklara artırım gelebileceğini gösteriyor. Tüm bu olumsuzluklarla artan emtia fiyatları da cari açık konusunda Türkiye'nin aleyhine olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bunlar, Dövizdeki yükselişin gerekçesi olarak sıralanabilir" diye konuştu.

Bugün açıklanan verilere göre, Şubat'ta Türkiye'de imalat PMI 58.5 ile rekor kırdı. HSBC stratejisti Fatih Keresteci, BloombergHT'ye konuyla ilgili olarak, "Açıklanan veri Merkez Bankası'nın (MB) yapmaya çalıştığı ilginç deney, henüz imalat sanayi aktivitesini yavaşlatmamış şeklinde bir algı yarattı. PMI'ın yukarı gitmesi iyi bir görüntü ama şu anki konjonktürde, MB'nin politikasında başarılı olmadığını gösteriyor" dedi. Keresteci, "Bu durum, piyasada MB'den yeni adımlar mı gerekiyor?' sorusunu ortaya çıkardı. Dolayısıyla finansal piyasalarda gidişat pek de iyimser değil. Bu bozulmanın da bir süre daha böyle gideceğini düşünüyorum" dedi.

Avrupa'da hisse senetleri piyasalarında olumlu hava var

Euro bölgesinin Şubat'ta imalat sektörü PMI endeksi beklendiği gibi 59 olurken, Avrupa Borsalarındaki yükseliş seyrinin sürdüğü görüldü. Piyasalar, Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararına kilitlendi. ABD vadeli endekslerinde de yükseliş söz konusu.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 100.789 -1,12
USD/TRY 5,6952 0,32
EUR/TRY 6,3088 0,69
EUR/USD 1,1066 0,32
FAİZ 15,14 0,66
ALTIN/ONS 1.499,89 0,39
BRENT 65,36 2,77
© haberturk.com
Yukarı