Advertisement

(A.A) KKTB Başkanı Andrey Kondakov, bankanın Türkiye'de toplamda 28 projeye finansman sağladığını ifade ederek, ''Türkiye'deki portföy, diğer üye ülkelere bakıldığında en yüksek orana sahip, sürekli olarak da artıyor'' dedi.

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankasının finansman imkanları, iş potansiyeli, bankaya başvuru mekanizmalarına ilişkin TOBB İkiz Kulelerde tanıtım toplantısı yapıldı.

Kondakov, toplantıdaki sunumunda, Türkiye'de şu ana kadar iyi performans gösterdiklerini, ancak bankanın varlığını daha da artırabileceklerine inandıklarını belirterek, ''Bu yüzden Türkiye'deki şirketler bizim için son derece önemli. Sizlere bankamızı tanıtmak istiyoruz'' dedi.

Bankanın merkezinin Selanik'te olduğunu, 1999'da faaliyete geçtiğini anlatan Kondakov, Karadeniz Bölgesi'ndeki Türkiye, Ukrayna, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya ve Rusya'nın üye ülkeleri oluşturduğunu söyledi. Bankanın kayıtlı sermayesinin 2,3 milyar Avro olduğunu, toplam 225 projeye finansman sağladıklarını belirten Kondakov, halen 1,2 milyar Avroluk 106 projeye finansman sağlanmakta olduğunu söyledi.

Bankanın hizmetleri hakkında bilgi verirken proje finansmanı, kurumsal finansman, ticaretin finansmanı, KOBİ finansmanı gerçekleştirdiklerini, mortgage finansmanı ve leasing de sağladıklarını dile getiren Kondakov, portföyün yüzde 62'sini proje finansmanının oluşturduğunu, KOBİ finansmanının yüzde 25'lerde kaldığını, ancak bunun gelişeceğini ifade etti.

Kondakov, ticaret finansmanın da şu anda portföyün yüzde 10'unu meydana getireceğini, ancak bunun da büyüyecek alanların başında geldiğini aktardı.

Özkaynak katılımının şu anda yüzde 3 civarında olduğunu, ancak hissedarların özkaynak katılımında daha aktif hale geleceğini ifade eden Kondakov, orta vadede hedeflerinin oranı yüzde 7,5'e çıkarmak olduğunu söyledi.

''BANKA, SON 5 YILDIR KÂR EDİYOR''

Bankanın 2010 performansı hakkında da bilgi veren Kondakov, bankanın son 5 yılda kara geçtiğini ve küresel ekonomideki olumsuzluklara rağmen istikrarlı bir karlılığı sürdürdüğünü, geçen yıl net karın 12 milyon Avro olduğunu, projelere 214 milyon Avro temin edildiğini anlattı.

Banka sermayesinde Türkiye'nin payının yüzde 16,5 olduğuna dile getiren Kondakov, ''Kümülatif portföy toplamda 28 projeyi Türkiye'de finanse etti, bunların toplam değeri 400 milyon Avro. Şu anda Türkiye'deki portföy, diğer üye ülkelere bakıldığında en yüksek orana sahip, sürekli olarak da artıyor'' dedi.

İstanbul Kadıköy-Kartal Metro Hattı (50 milyon Avro), Adana Hafif Raylı Metro Projesi (33 milyon Avro), Sabiha Gökçen Havaalanı (29 milyon Avro), İstanbul Metrosu'nun (26 milyon Avro) bankanın Türkiye'de finanse ettiği projeler arasında yer aldığına işaret eden Kondakov, ''Türkiye'de yeni bir anlaşma imzaladık, Köprübaşı Hidroelektrik Santrali ile ilgili. Bu projeyi finanse etmeye başlayacağız'' diye konuştu.