Advertisement

BİNGAZİ (A.A) - 07.03.2011 - Libyalı yetkililerin ulusal diyaloğa şans tanınması yönündeki taleplerine yanıt veren muhalifler, Muammer Kaddafi yönetimiyle genel bir diyaloğa ihtiyaç olmadığını ve yapılacak herhangi bir müzakerenin öncelikle Muammer Kaddafi'nin istifası üzerine temellendirilmiş olması gerektiğini bildirdi.

Eski Libya Başbakanı Cadallah Azous El Talhi'nin isyancı liderlerine yönelik diyalog çağrısı konusundaki değerlendirmesi sorulan muhalif yetkili Ahmet Cebrail, "Talhi yakın bir tanıdığımdır. Libya'da geniş ölçüde saygı gören, Kaddafi'ye karşı durmuş biridir. Ancak yapılacak herhangi bir müzakerenin Kaddafi'nin istifa etmesi üzerine temellendirilmiş olması gerektiğini en başından bu yana söylüyoruz. Başka bir ara yol yok" dedi.

Devlet televizyonuna çıkarak, ülkenin doğusundaki Bingazi kentinin ileri gelen şahsiyetlerine hitap eden El Talhi, yabancıların yeniden ülkeyi ele geçirmelerine şans vermemek, akan kanı durdurmaya yardım etmek ve krizi çözmek için ulusal diyaloğa şans tanınmasını istemişti.