Advertisement

Dünyanın önde gelen 20 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkesini bünyesinde barındıran G20, internet hackerlarının saldırısına konu oldu. G20 dönem başkanlığını yapmakta olan Fransa'da Maliye Bakanlığı internet sitesi, hackerların saldırısına uğradı.

Aralık sonundan itibaren gözlenen saldırılar çerçevesinde özellikle G-20 toplantılarının sekreteryasını üstlenen Fransız Hazinesi'ne yönelik belgelere erişilmeye çalışıldığı belirlendi. Bilgisayar kayıtlarına göre, saldırıların ağırlıklı olarak Çin üzerinden yapıldığına işaret edildi.

Fransa Ulusal İletişim Güvenliği Ajansı Başkanı Patrick Paillo, özellikle Fransa'nın dönem başkanlığı ve G20'deki uluslararası yazışmalara yönelik bilgilerin erişilmesine çalışıldığını söyledi.

Paillo, ilk kez Fransa'da bir bakanlığın hacker saldırısına uğradığını belirterek, saldırı çerçevesinde bakanlığa ait 150 bilgisayara ulaşıldığı ve bunlardan bazı belgelerin alındığı kaydedildi.

Fransa Maliye Bakanlığı, saldırı sonrasında güvenliğin en yüksek düzeye yükseltildiğini, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını da açıkladı.