Advertisement

Gelişen piyasalarda hisse senetleri, Libya'da yoğunlaşan gerilim sonucu petrol fiyatlarında görülen yükselişlerin küresel ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişelerine bağlı olarak düştü. Hisseler, bu düşüşle birlikte, son sekiz haftanın en uzun süreli yükseliş dönemine son verdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Londra saati ile 11:17'de, yüzde 0.5 düşerek 1,132.82 puana indi ve yüzde 4.7'lik altı gün süren çıkış sona erdi. Bombay Borsası'nda Sensitive Endeksi, bir siyasi partinin hükümeti desteklemeye son vereceğini açıklaması sonrası yüzde 1.4 düştü. Türkiye'de İMKB 100 Endeksi, yüzde 2'nin üzerinde düşüş gösterirken, Güney Kore'de Kospi Endeksi % 1.2'lik bir kayıp yaşadı. Endekslerdeki bu düşüşler, Kaddafi yanlıları ile isyancılar arasındaki çatışmaların yoğunlaşması ve buna bağlı olarak petrol fiyatlarının son 29 ayın en yüksek seviyelerine çıkmasına bağlanıyor.

Singapur'da UOB Asset Management Ltd.'den Mark Tan, "Gelişen piyasalar petrole oldukça bağımlı ve petrol enflasyonu, Ortadoğu'daki kriz tarafından yaratılan kritik bir unsur. Bu nedenle, daha fazla volatilite bekliyorum" dedi.

Libya'da son iki günkü çatışmalar, isyancıların Libya sahili boyunca başkent Trablus'a doğru harekete geçmeleri ve hükümetin başkent yakınlarındaki Misrata ve Zawiyah kentlerini geri alabilmek için çabalarını artırması sonrası daha ölümcül hale geldi. Uluslarası Enerji Ajansı'na göre, bu karışıklıklar sonucu Libya'da petrol üretimi günlük 1 milyon varil azaldı.

Nisan vadeli Nymex petrol kontratı yüzde 2.3 yükselerek, Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviye olan 106.82 dolara çıktı.