Advertisement

ABD'de New York hisse senetleri, 15.1 milyar dolarlık şirket birleşme ve satın almalarının hisselere yönelik iyimserliği artırması ve 107 dolara kadar tırmanan petrolün kazançlarının bir kısmını geri vermesi sonrası yükseldi ve geçen haftaki kazançlarını genişletti.

Hard-disk sürücüleri üreten Western Digital Corp., Hitachi Ltd.'deki rakip birimi 4.3 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vardığını açıklaması sonrası yüzde 15 değer kazandı. Starbucks Corp., Morgan Stanley'in tavsiyesini yükseltmesi sonrası yüzde 4.6 yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 09:41'de, yüzde 0.4 yükselerek 1,326.94 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 51.73 puan ya da yüzde 0.4 yükselerek 12,221.61 puana yükseldi. Nisan vadeli Nymex petrol kontratı yüzde 0.5 yükselişle 104.90 dolara çıktı. Petrol erken saatlerde yüzde 2.4'lük bir yükseliş göstermişti.

S&P 500 Endeksi, cuma günü, petrol fiyatlarındaki yükselişin tüketici harcamalarını azaltacağı endişeleri ve ortalama saatlik ücretler verisinin değişmemesinden olumsuz etkilenerek yüzde 0.7 düşmüş ve haftalık kazancını daraltmıştı. Endeks, şirket karlarının beklenenden daha iyi çıkması ve ekonomik verilerin toparlanmanın güçlenmekte olduğunu işaret etmesi nedeniyle, halen yıl başından bu yana yüzde 5.1 yukselmiş durumda.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ABD ekonomisinin tekrar yavaşlaması durumunda, Merkez Bankası'nın Haziran ayına kadar sürecek 600 milyar dolarlık varlık alım programını genişletmeyi göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi.

Virginia Eyaleti'nin Arlington kentinde konuşan Lockhart, "Bugün sahip olduğum bilgi ile, ilk eğilimim, Haziran sonrasında varlık alım programını uzatma konusunda çoktemkinli olmamız şeklinde" dedi ve "Yeni risklerin ortaya çıkması dikkate alındığında, ancak, politika seçenekleri konusunda daha esnek bir duruşa sahip olmayı tercih ederim" şeklinde görüş bildirdi.

Ham petrol fiyatları bugün erken saatlerde, Libyalı isyancılarla Muammer Kaddafi'ye bağlı birlikler arasındaki çatışmaların yoğunluk kazanması ile birlikte, ralli yaptı. Hedge fonları, arz kesintilerinin devam edeceği beklentisine bağlı olarak, vadeli kontrat alımlarını ikinci hafta üst üste rekor seviyeye çıkardı.