Advertisement

Libya'daki kargaşa ve artan petrol fiyatları ile birlikte Amerikan Merkez Bankası yetkililerinden de değerlendirmeler geldi.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, bir petrol şoku gerçekleşmesi hâlinde Fed'in üçüncü tur tahvil alım programını devreye sokmayı değerlendirmek isteyebileceğini söyledi.

Lockhart, Ortadoğu'daki karmaşadan kaynaklanan yeni riskler nedeniyle, politika seçenekleri konusunda esnek bir tavır takınılması gerektiğini belirtti.

Lockhart, Haziran ayında ikinci niceliksel gevşeme süresinin sona ermesinin ardından hemen yeni bir tahvil alım programına başlanması konusunda ilk olarak “çok temkinli” bir duruş benimseyeceğini, bu noktada petrol fiyatlarına bakıp değerlendirme yapacağını söyledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise gıda ve enerji fiyatlarındaki dramatik artışın sorumlusunun Fed politikaları olmadığını söyledi.

Evans, özellikle de petrol fiyatlarındaki yükselişin küresel büyüme ve diğer jeopolitik faktörlerden ileri geldiğini, Fed’in dolar devalüasyonu ile ilgili olmadığının altını çizdi.

Evans, ayrıca ekonomi “güzel bir şekilde büyüyorken,” Fed’in niceliksel gevşeme politikasını uzatmasını beklemediğini aktardı.