Advertisement

Asya Borsalarındaki yükseliş, özellikle Hitachi Ltd. ve Teruma Corp.'un öncülüğünde gerçekleşti. Hitachi Ltd., şirketin hard disk üreten birimini Western Digital Corp.'a satmaya karar vermesiyle, yüzde 2.2 yükseldi. Teruma Corp. da Gambro AB'ye teklif vermesi üzerine yüzde 2.8 değer kazandı. Dünyanın en büyük ikinci bellek çipi üreticisi Hynix Semiconductor Inc., yüzde 1 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ufak bir değişiklikle 138.14 puan oldu. Endeks, geçtiğimiz hafta Güney Kore ve ABD'den gelen olumlu ekonomik verierin etkisiyle yüzde 1.9 değerlenmişti.

ABD'den gelen olumlu ekonomik veriler ile Ortadoğu'dan gelen olumsuz haberler arasında adeta bir iyimserlik ve kötümserlik savaşı yaşandığını belirten Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'nın stratejistlerinden Koichi Kurose, her iki tarafın da güçlendiğini belirtti.

Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 0.1 yükselirken, Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 değerlendi. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.2 artış kaydetti; Çin Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.4 oranında geriledi.