Advertisement

Japonya'nın satış bakımından en büyük filo operatörü Nippon Yusen KK'nın ardından, diğer ulaştırma şirketlerinin de değer kaybetmesi, Japon hisselerindeki gerilemeye öncülük etti. Nippon Yusen KK, maliyeti azaltmak için şileplerin hızını yüzde 10 oranında düşürebileceklerini söyledi. Elektronik üreticisi Hitachi ise, disk biriminin Western Digital Corp.'a satışında anlaşılması üzerine yüzde 1.8 değerlendi. Japonya'nın en büyük tıbbi araç üreticisi Terumo ise, Gambro AB'nin Caridian BCT birimini almaya karar verdi; kararın ardından şirketin hisseleri yüzde 3.2 yükseldi.

Topix Endeksi, gün içinde önce yüzde 0.4 değerlendi; ardından günü yüzde 0.3 düşüşle 939.16 puandan kapadı. Nikkei 225 Endeksi ise dünkü yüzde 1.8'lik düşüşünün ardından bugün ufak bir toparlanmayla yüzde 0.2 yükseldi ve 10,525.19 puana çıktı.

Piyasaların kafasının karışık olduğunu ifade eden Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'in başstratejisti Koichi Kurose, genel bir endişe durumu hakim olduğunda, yatırımcıların yalnızca kısa vadeli işlemler yaptığını belirtti.

Petrol fiyatları 3 günden bu yana ilk kez düşerek, yüksek enerji maliyetlerinin ekonomik toparlanmaya zarar vereceği yönündeki endişeleri de gevşetti. Nisan teslimatlı petrol kontratları, El Cezire'nin Kaddafi'nin istifa edeceğini iddia etmesi üzerine 97 cent düşerek, 104.47 dolara geriledi.

Topix bu yıl yüzde 4.5 artış kaydederek, ABD, ve Avrupa'daki Borsaları geride bıraktı.