Advertisement

Libya'daki olayların yatışacağına dair spekülasyon ve Ortadoğu'da petrol arzının kesilmesine dair endişelerin azalmasıyla petrol fiyatları 3 gün içerisinde ilk kez geriledi.

El Cezire televizyonunun, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin "isyancılarla pazarlık yapmaya ve bazı garantiler karşısında istifa etmeye hazır olduğunu" öne sürmesiyle ham petrol yüzde 1.6 geriledi. Libya'da üretimin kesilmesi ve bu nedenle OPEC'in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) kapasitesinin azalmasıyla Goldman Sachs Group ikinci çeyrekte Brent tipi petrol tahminini 105 dolar/varil'e yükseltti. ABD'de yarın açıklanacak verilerde ham petrol stoklarının geçen hafta 1 milyon varil yükselmiş olması bekleniyor.

Sydney'deki Commodity Broking Services'te yönetici olan Jonathan Barratt yaptığı değerlendirmede, "Piyasada Libya'daki çatışmaların yatışacağı ve petrol fiyatlarının düşeceğine dair bir algı var. Piyasa ABD stoklarına odaklanmaya başladığı an petrolün varili 85 dolara kadar gerileyebilir" dedi.

Nisan vadeli ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 1.69 dolar düşerek 103.75 dolar oldu ve Singapur'da saat 2:19 itibariyle 103.85 dolardaydı. Dün konttar 105.44 dolarla 26 Eylül 2008'den bu yana zirve yaptı. Fiyatlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 27 yukarıda.

Nisan vadeli Brent tipi ham petrolün varili ise Londra merkezli ICE Futures Europe'ta 1.69 dolar veya yüzde 1.5 kayıpla 113.35 dolardan işlem gördü.