Advertisement

Avrupa'nın ortak para birimi Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın bugün bir kez daha faiz artırım sinyali vereceği beklentisiyle, 16 büyük para biriminin 11'i karşısında değer kazandı. Güney Kore Wonu ise, ham petrol fiyatlarının 29 ayın zirvesinden gevşemesi üzerine Dolar kaşrısında 2 haftanın en yüksek seviyesine yöneldi.

"Avrupa'nın lider ekonomilerine bakıldığında, toparlanma ve ilerleme görülebiliyor" diyen Sidney'deki Commonwealth Bank of Australia'nın Döviz stratejistlerinden Joseph Capurso, AMB'nin faiz konusunda şahin, Fed'in ise güvercin politikası uygulamasının etkisiyle Euro'da değerlenme beklendiğini söyledi.

Euro, Dolar karşısında 1.3968'den 1.3979'a yükseldi. Euro, dün 8 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydederek, 1.4036 dolardan işlem görmüştü. Euro/Yen paritesi ise 114.87'den 115.15'e çıktı. Yen, Dolar karşısında ise değer kaybederek, 82.38 seviyesine geri çekildi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün önce yüzde 0.3 değer kaybetti; ardından kayıplarını telafi etti. Nisan teslimatlı vadeli petrol kontratları ise yüzde 0.4 düşüş kaydetti.