Advertisement

Hisse senedi türevleri stratejisti Daniel Roy, IMKB 30 Endeksi'nde yer alan Haziran vadeli opsiyonları satarak, işlem fiyatı mevcut seviyenin yüzde 10 üzerinde olan Aralık vadeli opsiyon satın alınmasını tavsiye etti. Daniel Roy, Aralık vadeli opsiyonların alımı için, Euro Stoxx 50 Endeksi'ndeki yükselen opsiyonların da satılabileceğini belirtti.

Türkiye'de hisse senedi fiyatlarının yükselebileceğini söyleyen Roy, yükselen piyasalarda, İMKB 30'un da üstün performans gösterme olasılığının bulunduğuna dikkat çekti. Daniel Roy, Credit Suisse analisti Alexander Redman'ın da 3 Mart'ta Türk hisselerinin ağırlığını artırdığını hatırlattı.

Türkiye'deki göstergeler bu yıl petrol fiyatlarındaki artışla birlikte yüzde 10 değer kaybederken, Euro Stoxx 50 yüzde 5 yükselmişti. Petrol fiyatları dün Libya'daki gerilimin yeniden tırmanması üzerine 29 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Redman, şimdi Türk hisseleri almak için doğru zaman olduğunu belirterek, ülkenin ekonomik toparlanmasının ve öncü göstergelerin olumlu olduğunu söyledi.